Nowy numer 33/2018 Archiwum

Akowcy w galerii handlowej

Muzeum Armii Krajowej w niekonwencjonalny sposób zachęca do zwiedzania.

Liczy m.in. na klientów... Galerii Krakowskiej. W tej położonej blisko dawnego budynku Dworca Głównego PKP galerii stanęły naklejone na tekturę fotograficzne sylwetki naturalnej wielkości: szefa rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa Jana Nowaka-Jeziorańskiego, aktorki Ireny Kwiatkowskiej, aktora Zdzisława Maklakiewicza i znanego piłkarza krakowskiej Wisły Jana Reymana, brata jeszcze sławniejszego "wiślaka" Henryka. Mimo różnych profesji, łączyło ich jedno - wszyscy byli żołnierzami Armii Krajowej. Te fotogramy zapowiadają nową wystawę w Muzeum AK, poświęconą powojennym osiągnięciom żołnierzy podziemia.

- Historia AK nie kończy się bowiem wraz z rozkazem z 19 stycznia 1945 roku, w którym gen. Leopold Okulicki rozformował podległe mu wojsko. Żołnierze zaangażowani w konspiracyjną walkę pozostali i w różny sposób próbowali odnaleźć się w nowej, powojennej rzeczywistości. Duża część wróciła do życia zawodowego i swoich pasji. Część doskonale znamy jako aktorów, naukowców, społeczników czy sportowców. Bywa, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich zaangażowania w walkę o niepodległość podczas II wojny światowej - mówi Piotr Koziarz, rzecznik prasowy muzeum.

Na wybór miejsca tej niekonwencjonalnej prezentacji wystawy "Z głową bez karabinu" w tym, a nie innym miejscu organizatorzy wpadli po skojarzeniu, że Galeria Krakowska mieści się przy pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w czasie wojny żołnierza AK, "kuriera z Warszawy", potem zaś szefa rozgłośni polskiej RWE.

Wśród prezentowanych akowców znalazł się również krakowianin Jan Reyman, znany niegdyś piłkarz Wisły   Wśród prezentowanych akowców znalazł się również krakowianin Jan Reyman, znany niegdyś piłkarz Wisły Piotr Koziarz /Muzeum Armii Krajowej - Dlatego wśród postaci pokazanych w galerii jest również jego sylwetka. Bardzo często nie kojarzymy znanych niegdyś osób z ich działalnością niepodległościową w czasie II wojny. Irena Kwiatkowska - znana aktorka, spikerka Polskiego Radia, "kobieta pracująca" znana z serialu "Czterdziestolatek" - wzięła udział w powstaniu warszawskim. Jan Reyman, piłkarz i działacz Wisły Kraków, oraz Tadeusz Parpan, "Wielkolud z Cracovii", podczas wojny grali w jednej "akowskiej drużynie". Znany z filmu "Rejs" monolog o niechodzeniu do kina na polskie filmy, jako inżynier Mamoń, wypowiada Zdzisław Maklakiewicz ps. "Hanzen". Podporucznik Marian Sigmund współpracował z Biurem Informacji i Propagandy, walczył w powstaniu warszawskim, zaprojektował znaczek powstańczej Poczty Polowej. Na wystawie znajduje się reprodukcja podłogi, którą zaprojektował do wnętrza sali konferencyjnej w budynku administracyjnym Huty im. Lenina - wylicza P. Koziarz.

Odwiedzający galerię z zaciekawieniem patrzą na sylwetki akowców, czytają także ich biogramy. - Nie wiedziałam, że "Maklak", mój ulubiony aktor, który zapadł mi szczególnie w pamięć po obejrzeniu zabawnych "Dziewczyn do wzięcia", był akowcem. I pewnie bym się nie dowiedziała, gdybym po wyjściu z pociągu nie wstąpiła do galerii na zakupy - mówi Maria Liniarska ze Szczecina.

Ekspozycję "Z głową bez karabinu" znajdującą się na poziomie -1 od strony pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego można oglądać do niedzieli 31 stycznia. Potem zostanie przeniesiona do siedziby Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12, gdzie stanie się częścią większej wystawy o powojennym losach akowców. Jej otwarcie zaplanowano na 24 lutego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma