Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Honory dla kard. Dziwisza

Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier metropolicie krakowskiemu nadał prezydent Węgier János Áder na wniosek premiera Węgier Viktora Orbána.

To najwyższe węgierskie odznaczenie dla obywateli innego kraju zostało przyznane kard. Stanisławowi Dziwiszowi w uznaniu jego "doniosłej roli w życiu Kościoła Powszechnego", a także za jego "wybitną działalność w umacnianiu więzi między Stolicą Apostolską a Węgrami oraz za wyjątkowe zasługi w pielęgnowaniu pamięci świętego papieża Jana Pawła II".

Jak informuje Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier ma być również "wyrazem wdzięczności Węgrów za zasługi kardynała w umacnianiu zaufania oraz serdecznych i bliskich kontaktów między Polską a Węgrami i między kościołami i wspólnotami w Polsce i na Węgrzech".

Wręczenie odznaczenia metropolicie krakowskiemu odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 24 stycznia, w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, po nabożeństwie kończącym Tydzień Modlitw o Jedność  Chrześcijan - rozpocznie się ono o godz. 15.

Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier przekaże minister Zoltán Balog, który w rządzie Węgier kieruje Ministerstwem Zasobów Ludzkich i jednocześnie jest pastorem kalwińskim. Minister Balog wygłosi również laudację. Towarzyszyć mu będzie delegacja z Węgier, m.in. minister Miklós Soltész, sekretarz stanu, odpowiedzialny za kontakty z kościołami, związkami wyznaniowymi, organizacjami narodowościowymi i społecznymi, a także dr Iván Gyurcsík - ambasador Węgier w Warszawie oraz konsul generalna dr Adrienne Körmendy.

Warto dodać, że w ub. roku kard. Stanisław Dziwisz spotkał się z Węgrami w Sanktuarium św. Jana Pawła II podczas ich narodowej pielgrzymki do Polski i Krakowa. Przekazał wtedy relikwie św. Jadwigi Królowej do katedry w w Györ.

Przeczytaj również: Węgrzy modlili się w Krakowie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama