Nowy numer 42/2021 Archiwum

Łączy nas Bóg, który jest Ojcem

Nabożeństwu w ramach XVI Dnia Islamu w Krakowie przewodniczył bp Grzegorz Ryś.

Modlitewne spotkanie w intencji wyznawców islamu odbyło się 28 stycznia w krakowskiej bazylice franciszkanów.

- Inicjatywa Dnia Islamu, przyjęta przez Konferencję Episkopatu Polski 15 lat temu, dojrzała w przededniu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 jako próba ogarnięcia naszą modlitwą wszystkich ludzi, do których zwraca się Bóg ze swoją miłością miłosierną - wyjaśniał podczas nabożeństwa ks. prof. Łukasz Kamykowski z Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. - Wierzymy, że trzeba wspierać modlitwą w ich sercach wszystko to, co dobre i zrodzone z Bożego natchnienia - mówił o wyznawcach islamu. - W tym duchu chcemy także nasze serca usposobić według miłości miłosiernej, jakiej od nas - wyznawców Chrystusa - pragnie nasz Bóg i Ojciec.

Nabożeństwu w franciszkańskiej świątyni przewodniczył bp Ryś. W homilii podkreślał, że tym, co łączy wszystkich ludzi, jest fakt, że Bóg jest Ojcem każdego człowieka. - Jesteśmy jedno, kiedy Bóg nas zachowuje w swoim imieniu, które brzmi: "Ojciec". Musi nas zachowywać, bo my się z tego imienia szybko wyrywamy i szukamy określenia samego siebie inaczej - podkreślił biskup.

Nawiązując do hasła spotkania - "Chrześcijanie i muzułmanie: razem wobec przemocy popełnianej w imię religii" - biskup podkreślał, że wspólne oświadczenia, dyskusje czy spory są ważne, ale nie najważniejsze. - Ostatecznym przełamaniem zła jest wejście w relację z Bogiem, który jest Ojcem. Na poziomie wiary, przeżywanej w głęboko osobistym spotkaniu, nie ma nigdy mowy o sięganiu po przemoc - kiedy my się zaczynamy uczyć od Ojca Jego patrzenia na ludzi i kiedy próbujemy kochać ludzi Jego miłością, której doświadczamy w sobie - tłumaczył bp Ryś.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama