Nowy numer 37/2021 Archiwum

Osiem wieków modlitwy i pracy przejdź do galerii

Siostry benedyktynki ze Staniątek - opactwa liczącego już 800 lat - rozpoczęły świętowanie jubileuszu.

Inaugurującej jego obchody Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a towarzyszyli mu m.in. bp Damian Muskus oraz ojciec opat Szymon Hiżycki - przełożony opactwa benedyktynów w Tyńcu, który w Staniątkach wygłosił kazanie.

- Niewiele jest takich miejsc w naszej archidiecezji, bez których trudno sobie wyobrazić Kościół krakowski. Na tę ekskluzywną listę Staniątki dostają się w przedbiegach - mówił w homilii o. Szymon.

Podkreślił, że w tym miejscu już od 800 lat kolejne pokolenia sióstr spotykały się z Bogiem i na modlitwie opowiadały mu o problemach świata, z którego przyszły do klasztoru.

- Kiedy tu przychodzimy, żeby modlić się przed Najświętszym Sakramentem, żeby oddać cześć Matce Bożej Bolesnej, to przychodzimy też po to, żeby coś zaczerpnąć z tych 800 lat mądrości - podkreślał opat tyniecki. - Mądrości mówiącej, że Bóg może spotkać się z człowiekiem, a człowiek może przed Bogiem otworzyć swoje serce.

Bp Muskus, który na obchodach jubileuszu reprezentował metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, podkreślił, że 800 lat, które minęły od założenia opactwa w Staniątkach, to wielka historia. - To tysiące godzin spędzonych na modlitwie i tysiące godzin pracy, które siostry wykonywały w ciągu tych wieków - mówił.

- Dziś oddajemy Bogu chwałę wraz z siostrami benedyktynkami, które już 800 lat trwają na tym miejscu i prowadzą życie poświęcone Bogu samemu - zaznaczył z kolei nuncjusz apostolski abp Migliore. - Nie wszyscy jesteśmy wezwani do życia monastycznego, ale jednak mamy szacunek dla takiego życia i możemy się od niego dużo nauczyć.

Podkreślił, że idąc za "genialną intuicją" św. Benedykta, mniszki przyczyniają się do "podtrzymywania duchowego ognia w społeczeństwie". - Modlimy się z wami, za was i za tych ludzi, którym od tylu lat służy ten klasztor - dodał, zwracając się do sióstr, abp Migliore.

W dniu inauguracji jubileuszu w kościele w Staniątkach wystąpił także żeński zespół wokalny "Flores Rosarum", który zaprezentował koncert "Wielogłosowy repertuar kancjonałów staniąteckich (XVI-XVIII w.)".

Jubileusz 800-lecia staniąteckiego opactwa będzie świętowany przez cały rok. 24 kwietnia odbędą się uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha (patrona opactwa), 8 maja do Staniątek przyjadą przedstawiciele episkopatu polski, a 10 lipca świętowana będzie uroczystość św. Benedykta. Położoną za klauzurą część opactwa będzie można zwiedzać 25-28 lipca, podczas corocznej akcji "Cracovia Sacra".

Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowane są na 18 września, czyli święto MB Bolesnej (jej otaczany czcią obraz znajduje się w bocznej kaplicy klasztornego kościoła). 14 - 15 października to z kolei data poświęconej opactwu w Staniątkach sesji naukowej. Jubileusz zakończy Msza św. dziękczynna 4 grudnia.

Opactwo Benedyktynek w Staniątkach położone jest 25 km od Krakowa i niespełna 8 km od Campus Misericordiae - miejsca, gdzie odbędą się centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży, czyli sobotnie czuwanie i niedzielna Msza św. pod przewodnictwem ojca świętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama