Do końca lutego znane będą pierwsze szacunki dotyczące liczby miejsc noclegowych dla pielgrzymów na ŚDM Kraków 2016.
Na podstawie poprzednich edycji ŚDM można się spodziewać, że ok. 400 tys. młodych zgłosi chęć skorzystania z zakwaterowania oferowanego przez organizatorów. Wciąż można także zgłaszać deklaracje przyjęcia pielgrzymów.
Dziś nie sposób określić, ilu noclegów będzie potrzeba na ŚDM. Wybór pakietu pielgrzyma, a co za tym idzie - zgłoszenie chęci skorzystania z opcji zakwaterowania dokonuje się bowiem w drugiej fazie procesu rejestracji. Do tej pory z 575 tys. zgłoszonych do drugiej fazy przeszło ok. 10 proc. grup.
Baza noclegowa obejmuje zakwaterowanie u rodzin, w szkołach i innych placówkach. Najlepszą formą zakwaterowania uczestników ŚDM jest ta pierwsza. Gospodarze będą mieli okazję, by poznać i posłuchać tego, jak wierzą i czym żyją młodzi z całego świata. Będzie to także wyjątkowa okazja, która może się nieprędko powtórzyć, aby podzielić się z ludźmi z innych stron świata polską tradycją, kulturą i serdecznością.
Wymagania nie są duże. Komitety parafialne, które zajmują się koordynacją noclegów na swoim terytorium, przypominają, że wystarczą 3 mkw. miejsca w mieszkaniu i dostęp do łazienki. Jeśli rodzina ma możliwość ugoszczenia gości śniadaniem, będzie to duża pomoc dla komitetów (nie jest to jednak wymagane). Młodym nie trzeba ani organizować czasu, ani zostawiać kluczy do domu. Pielgrzymi będą wychodzić rano, o godzinie wskazanej przez gospodarzy, jeśli ci wychodzą wcześnie. Wracać będą po wydarzeniach centralnych wieczorem. Będą mieć przy sobie karimaty, więc do spania wystarczy miejsce na podłodze.
W kwestii zakwaterowania w szkołach podpisywane są umowy z odpowiednimi gminami. To pozwoli zakwaterować ponad 100 tys. chętnych. W szkołach lokowane mogą być np. grupy z osobami niepełnoletnimi, a w tych, które mają odpowiednią infrastrukturę - osoby z niepełnosprawnością. Dla pielgrzymów niepełnosprawnych przygotowywane są miejsca w takich ośrodkach, jak "Dolina Słońca" Fundacji "Mimo Wszystko" czy Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.
Osoby chcące przyjąć pielgrzymów na nocleg mogą pobrać deklarację dostępną na stronie: www.krakow2016.com oraz w parafiach. Krótki formularz trzeba wypełnić oraz przekazać komitetowi parafialnemu. W deklaracji można wskazać preferowaną płeć oraz narodowość (grupę językową) pielgrzymów, których rodzina pragnie przyjąć. Dane dotyczące preferowanej płci pielgrzymów zostaną uwzględnione, natomiast dane dotyczące narodowości mają charakter informacyjny i mogą nie zostać wykorzystane w trakcie przydziału pielgrzymów do rodzin.
Parafialne komitety mają przekazać aktualne dane (efekty wizyt duszpasterskich, czyli tzw. kolędy) w połowie lutego. Wtedy Departament Logistyki KO ŚDM Kraków 2016 będzie miał podstawy do planowania kolejnych działań.