Nowy numer 24/2018 Archiwum

Na salonach z Chopinem

W najbliższy wtorek 16 lutego na deskach Teatru Ludowego zobaczymy jak wyglądał "Taneczny świat Chopina".

Na spektakl pod takim właśnie tytułem zaprasza widzów Balet Dworski "Cracovia Danza", którego artyści pod wodzą Romany Agnel przygotowali to przedstawienie ponad 6 lat temu, z okazji Roku Chopinowskiego i obchodów 200. urodzin kompozytora. Teraz przypominają go z okazji jubileuszu 10-lecia baletu.

Premiera "Tanecznego świata Chopina" odbyła się w październiku 2009 r. w Willi Decjusza. Nieprzypadkowo. To właśnie tutaj, po powrocie z zagranicy, mieszkała księżna Marcelina Czartoryska, uczennica Fryderyka Chopina, znana w II poł. XIX w. w Krakowie jako moderatorka życia muzycznego i kulturalnego, mecenas sztuki, znakomita pianistka, która prowadziła w Willi Decjusza jeden z najznakomitszych salonów muzycznych w Krakowie.

Spektakl przeniesie nas w czasie do dwóch światów. Pierwsza część przedstawienia pokaże bowiem salonową rzeczywistość, w której na balach i przyjęciach królowały modne w Warszawie, Wiedniu i Paryżu eleganckie anglezy i lansjery, zabawne kadryle i wirujące, czarowne walce. Druga natomiast zwraca się w stronę tego, z czego Chopin wyrósł i co do końca życia stanowiło inspirację jego twórczości na obczyźnie - muzyki polskiej, wybrzmiewającej głównie w mazurkach. Na scenie zobaczymy tańce, z których mazurki Chopina się rodziły - mające ludowe korzenie kujawiaki i oberki, a także szlacheckie mazura i poloneza. Co ważne, podczas widowiska skomponowana przez Chopina muzyka zabrzmi w oryginalnej wersji fortepianowej, a także w ludowych interpretacjach zarejestrowanych przez Marię Pomianowską i jej zespół.

Spektakl w choreografii R. Agnel i Leszka Rembowskiego ukazuje więc bogactwo tanecznych inspiracji w muzyce Chopina, który był nie tylko świetnym kompozytorem, ale także wyśmienitym tancerzem, co było jednym z warunków zaistnienia na paryskich salonach.

Warto dodać, że w Roku Chopinowskim spektakl został wystawiony w sumie kilkadziesiąt razy, zarówno w Polsce, jak i za granicą (m.in. w Mińsku, Wilnie, Lipsku, Salzburgu i Aix-An-Provence), i wszędzie był bardzo entuzjastycznie przyjmowany.

Początek przedstawienia w Teatrze Ludowym o godz. 19, a szczegółowe informacje o tym, jak i gdzie można kupić bilety, znajdują się na: www.cracoviadanza.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma