Nowy numer 21/2024 Archiwum

Treningowe centrum lawinowe

Na miejscu będzie przewodnik tatrzański, który objaśni, jak przeprowadzić trening, oraz udostępni w razie potrzeby zestaw lawinowy: detektor, sondę, łopatkę. Korzystanie z centrum jest nieodpłatne.

Centrum treningowe składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem "ofiar" (nadajniki). Stosując własne zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopata) i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki. Gdy na konsoli sterującej wybierzemy liczbę "ofiar", wyświetli nam się czas, w jakim powinniśmy je zlokalizować i wydobyć.

Centrum zakupiono 3 lata temu w ramach akcji "Lawinowe ABC" dzięki zaangażowaniu w akcję PZU. Celem akcji jest edukacja, informowanie na temat zagrożeń zimą w górach oraz promocja świadomej i rozsądnej turystyki w górach.

Organizatorem akcji "Lawinowe ABC" jest Tatrzański Park Narodowy, partnerami - TOPR, PZU, Mammut, Pieps, ABS, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..