Pierwsze autobusy wyruszą już w kwietniu.
- Będzie to ważny krok, który ułatwi poruszanie się po mieście mieszkańcom i turystom, a także wpłynie na poprawę jakości powietrza pod Tatrami. W tegorocznym budżecie Zakopane na ten cel przeznaczyło 850 tys. zł - mówi Leszek Dorula, burmistrz miasta.
- Chcemy uporządkować transport publiczny, zwłaszcza w rejonach, gdzie występują problemy z dostępnością komunikacji. Zdarza się to szczególnie poza sezonem turystycznym i jest dużym problemem dla mieszkańców. Dwie linie autobusowe będą odpowiedzią na ich potrzeby. Korzystać z nich będą z pewnością także goście odwiedzający nasze miasto. Doskonale uzupełnią więc one w tych miejscach transport prywatny, nie będąc dla niego konkurencją - wyjaśnia burmistrz Dorula.
Z kolei zastępca burmistrza Wiktor Łukaszczyk uważa, że łatwo dostępny i regularny transport publiczny może zachęcić wszystkich, aby przesiedli się z samochodów osobowych do autobusów. Z pewnością przełoży się to także na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w mieście.
Zgodnie z decyzją burmistrza Zakopanego, wykonywanie przewozów publicznego transportu zbiorowego w komunikacji miejskiej powierzone zostało miejskiej spółce Tesko, która przymierza się do zakupu dwóch pierwszych autobusów marki Solaris Urbino 8,9 LE. W planie jest zakup kolejnych dwóch. Każdy z nich dysponuje 57 miejscami, w tym 23 siedzącymi, i wyposażony jest w klimatyzację, rozkładaną rampę dla wózka inwalidzkiego i dziecięcego, system monitoringu, a także system informacji pasażerskiej, składający się z kilku tablic. Ponadto każdy pojazd wyposażony jest w biletomat i, oczywiście, kasownik.
Pierwszą planowaną linią kumulacyjną jest linia nr 14 (okrężna) z następującym przebiegiem: Rejon Dworców st. 8, al. 3 Maja Dolne, Kasprowicza, Spyrkówka I, Spyrkówka II, Harenda, Harenda-Szkoła, Ustup-Lewiatan, Ustup, Olcza-Wojdyły, Olcza-Stachonie, Olcza-Kościół, Olcza-Mrowce, Olcza-Huty, Oberconiówka, Pardałówka 2, Pardałówka 1, Imperial, rondo Jana Pawła II, Parcele Urzędnicze, Watra, Równia Krupowa, al. 3 Maja Górne, Rejon Dworców st. 8. Autobusy kursować będą co godzinę. Planuje się, że średni roczny przebieg linii wyniesie około 87 tys. km. Autobusy zaczną jeździć od lutego.
Kolejna linia prowadzić będzie trasą Cyrhla-Krzeptówki, z następującym przebiegiem: Cyrhla, Chłabówka Górna, Jaszczurówka, Jaszczurówka-Bory, Bystre, rondo Jana Pawła II, Parcele Urzędnicze, Watra, al. 3 Maja Górne, Rejon Dworców st. 7, Równia Krupowa, al. 3 Maja Dolne, Targowica-pod Gubałówką, Targowica-Stary Kościółek, Za Strugiem, Skibówki I, Skibówki II, Krzeptówki. Linia zostanie uruchomiona we wrześniu tego roku.
Proponowana taryfa opłat za przejazd zawierać będzie zniżki ustawowe (100 proc. i 50 proc.) oraz zniżki gminne, w tym w wysokości 100 proc. dla mieszkańców Zakopanego, którzy ukończyli 65 lat życia (na podstawie dowodu osobistego) oraz dla posiadaczy ważnych dowodów rejestracyjnych pojazdów osobowych wraz z opłaconym ubezpieczeniem OC.