GN 37/2021 Archiwum

Komitet jak orkiestra

Przedstawiciele Papieskiej Rady ds. Świeckich wraz z jej przewodniczącym kard. Stanisławem Ryłką zakończyli trzydniową wizytę w Krakowie, podczas której podsumowano stan dotychczasowych przygotowań do ŚDM 2016.

W jej czasie poruszono wiele tematów dotyczących m.in. przebiegu rejestracji pielgrzymów oraz scenariuszy wydarzeń centralnych. Ważną kwestią była rejestracja biskupów, którzy przyjadą do Krakowa. Jej pierwszy etap już się rozpoczął. Zgłoszenia aktualnie spływają do Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Wkrótce rozpocznie się drugi etap online. Organizatorzy ŚDM spodziewają się udziału ok. 1000 biskupów z całego świata. Około 200 z nich będzie głosić katechezy w ponad 30 językach. System rejestracji dla pielgrzymów będzie działał w pełnym wymiarze do 30 czerwca.

Organizatorzy omawiali także sposób przeprowadzenia "katechezy w drodze" - tradycyjnego elementu ŚDM, który w tym roku nabierze wyjątkowego charakteru w związku z Rokiem Miłosierdzia. Młodzi ludzie będą mieli okazję odbyć Pielgrzymkę Jubileuszową i przejść przez Bramę Miłosierdzia. Bramy w Krakowie znajdują się m.in. w sanktuariach św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia. Dodatkowa ustawiona będzie na terenie Campus Misericordiae, tak, by ojciec święty mógł przejść przez nią z młodymi ludźmi z różnych kontynentów.

Kard. Ryłko zwrócił uwagę, jak ważnym elementem wydarzeń centralnych ŚDM jest Droga Krzyżowa. Przypomniał, że obecność Jezusa w tajemnicach paschalnych - śmierci i zmartwychwstania - była ważna dla św. Jana Pawła II, gdy ustalał termin obchodów corocznego dnia młodych na Niedziele Męki Pańskiej (Niedzielę Palmową). - Niech Droga Krzyżowa będzie momentem spotkania młodych z Jezusem w centrum tajemnic paschalnych - apelował szef Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Przedstawiciele papieskiej rady i komitetu organizacyjnego odwiedzili po raz kolejny miejsca wydarzeń centralnych. Na Campus Misericordiae burmistrz miasta i gminy Wieliczka Artur Kozioł oprowadził gości po powstającym Domu Miłosierdzia. Kard. Ryłko wyraził swoją wdzięczność za przygotowanie konkretnych projektów, które pozostaną po ŚDM. - Gratuluję władzom lokalnym inicjatywy Domu Miłosierdzia, gdzie kilkanaście osób znajdzie stałe schronienie, a kolejne będą mogły korzystać z ośrodka dziennego - powiedział. Ojciec święty poświęci dom oraz tworzony przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej magazyn żywności. - Tego się nie robi na dwa dni, to będzie służyć. To są wymowne znaki, które na miejscu pozostaną - dodał.

W związku z odwiedzinami miejsc przedstawiciele watykańskiej rady zwrócili uwagę na konieczność dobrego rozplanowania dróg dojścia oraz lokalizacji parkingów. Poprosili o przeprowadzenie odpowiednich symulacji i prób.

Kardynał zwrócił się również do pracowników komitetu organizacyjnego: - Pewnie w codziennych obowiązkach macie wrażenie, ze to was przerasta. Pamiętajcie, że nie jesteście w stanie wszystkiego do końca przewidzieć i zorganizować. Jesteśmy jednak wezwani, by dać z siebie wszystko!

Kardynał porównał działanie komitetu do orkiestry. - Niezbędna jest między wami harmonia, komunia, którą trzeba budować i której trzeba bronić - podsumował kard. Ryłko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama