Do Lourdes na Wielkanoc

Fundacja HCPT od 60 lat organizuje dla niepełnosprawnych dzieci wielkanocne wyjazdy do Francji. Od dwóch lat działa także w Polce.

Monika ma sprawną lewą rękę. Daniel lubi prawić kobietom komplementy i zagadywać nieznajomych na ulicy. Marcin chce być dobrze i modnie ubrany, zna się na telefonach komórkowych, a Grzegorz kolekcjonuje okulary słoneczne. Paweł prowadzi dziennik, a Sandra śmieje się głośno, kiedy się ją łaskocze.

Monika ma porażenie dziecięce czterokończynowe, porusza się na wózku. Spastyczne porażenie kończyn ma również Daniel, który w wózku siedzi niestabilnie, musi być przypinany specjalnymi zabezpieczeniami, aby nie spadł i jest całkowicie zależny od opiekuna. Paweł nie słyszy. Zuzia ma zespół Downa.

Sandra najbardziej lubi się przytulać. Jak wielu z nich.

W tym roku to właśnie Monika, Daniel i Paweł, Grzegorz, Sandra, Marcin, a także 6 innych podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej w Krakowie pojedzie na Wielkanoc do Lourdes z pomocą Fundacji HCPT Polska.

Do tej pory ich świat ograniczał się do domu, szpitala, kościoła i szkoły. Nigdy nie byli za granicą, nigdy nie lecieli samolotem. Ta pielgrzymka dla wielu z nich jest wyjazdem życia.

Uczestnicy wyjazdu w Lourdes wezmą także udział w jubileuszowej Mszy św. na 60-lecie działania Fundacji HCPT. Eucharystii, podczas której wszyscy w Lourdes zostaną zaproszeni na Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie, przewodniczył będzie prymas Anglii i Walii kard. Vincent Nicholas.

By jednak doszło do wyjazdu (a zostało tylko kilka tygodni), konieczne są przygotowania i pieniądze. Dlatego Fundacja HCPT prosi o pomoc sponsorów, instytucje i wszystkich ludzi dobrej woli, organizuje koncerty, quizy, konkursy, z których dochód przeznaczony jest na organizację wyjazdu. Szczegóły dotyczące tego, jak wesprzeć fundację, można znaleźć na: www.hcptpolska.pl.

- Z wielką wdzięcznością przyjmiemy każdą pomoc - mówi założyciel Fundacji HCPT Polska Andrew Keogh. - Najdrobniejsza wpłata pomoże sfinansować podróż, tygodniowy pobyt w Lourdes oraz opiekę medyczną dla naszych podopiecznych, którzy od roku dopytują, czy oni również będą mogli teraz jechać i zobaczyć, jak wygląda daleki świat - dodaje.

W "podróż życia" fundacja zabrała już ponad 1000 niepełnosprawnych dzieci i dorosłych z całego świata. Od dwóch lat organizacja działa w Polsce, gdzie założył ją A. Keogh, Brytyjczyk irlandzkiego pochodzenia, mieszkający w Krakowie. Wyjazdy na Wielkanoc do Lourdes HCTP Polska organizuje od 2014 roku.

Przed wyjazdem w 2015 roku błogosławieństwa wyjeżdżającym pielgrzymom udzielił kard. Stanisław Dziwisz, który sfinansował koszty pielgrzymki jednej z uczestniczek. W liście opublikowanym na stronie internetowej fundacji kardynał pogratulował 60 lat spełniania marzeń dzieci i przypomniał, że "przekraczanie barier, zwłaszcza tych, które spowodowane są chorobą, z pewnością wymaga wielkiego wysiłku i starań".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..