Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przyszły papież z walizką

W Gdowie powstanie nietypowy pomnik ks. Karola Wojtyły - Jana Pawła II.

Przedstawiający młodego kapłana z walizką pomnik ma upamiętnić podróż ks. Karola Wojtyły do jego pierwszej parafii w położonej niedaleko Gdowa Niegowici.

Autorem pomnika, który ma stanąć na środku ronda na trasie Gdów-Marszowice, jest prof. Stefan Dousa z Politechniki Krakowskiej, który znał osobiście św. Jana Pawła II.

Monument ma zostać odlany z brązu i mierzyć 2,5-3 metry. Jego odsłonięcie zaplanowano na 28 lipca tego roku, czyli czas, w którym w Krakowie będą trwały Światowe Dni Młodzieży.

Wtedy przypadnie bowiem 68. rocznica dnia, w którym ks. Wojtyła zmierzał do Niegowici. Wraz z odsłonięciem pomnika rondo, na którym będzie się on znajdował, otrzyma imię papieża Polaka.

W sumie projekt pomnika oraz matryca do jego wykonania mają kosztować ok. 100 tys. zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty odlewu z brązu. Ile pieniędzy będzie potrzeba, okaże się, gdy ostatecznie zostanie zatwierdzona wielkość pomnika.

Zbiórką funduszy zajmuje się działający już komitet budowy pomnika, tworzony przez 11 lokalnych przedsiębiorców. Do realizacji pomysłu dołoży się także gmina Gdów.

Nietypowy pomnik Jana Pawła II znajduje się także w samej Niegowici. To jak dotąd jedyny pomnik, przedstawiający świętego papieża jako młodego księdza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy