Nowy numer 37/2021 Archiwum

Włosi zbudują zakopiankę

Jest już wykonawca nowego odcinka zakopianki od Naprawy do Skomielnej Białej.

Od poniedziałku 29 lutego wiadomo, który wykonawca wybrany został w ramach przetargu na budowę odcinka tunelowego S7, na południe od Krakowa. Drogę ekspresową od Naprawy do Skomielnej Białej będzie budowała włoska firma Astaldi z Rzymu.

Do przetargu złożyło oferty w sumie 6 firm, z czego połowa z Włoch. Najniższą cenę - 968 871 778,09 zł zaproponowała właśnie firma Astaldi, a najwyższą - Metrostav z Czech (ponad 1 mld 710 tys. zł).

Wszystkie firmy zadeklarowały, że wykonają inwestycję w 54 miesiące (licząc razem z miesiącami zimowymi). Zanim możliwe będzie podpisanie umowy wykonawcy uczestniczący w przetargu mają 10 dni na odwołania. Po tym etapie zgodnie z przepisami dokumentacja musi jeszcze przejść kontrolę uprzednią Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie odcinek tunelowy drogi klasy S o długości ok. 3 km - w tym dwukomorowy tunel o długości nieco ponad dwóch kilometrów, z awaryjnymi przejściami między komorami, dwoma portalami oraz pełną infrastrukturą i wyposażeniem technicznym.

To poważne wyzwanie, bowiem wybudowanie tunelu dwukomorowego oznacza w praktyce budowę dwóch równoległych do siebie obiektów podziemnych - w tym przypadku w trudnych warunkach geologicznych i hydrologicznych fliszu karpackiego.

Ponadto do wykonania są m.in. wzmocnienia podłoża, zapewnienie stateczności nasypów i skarp, zabezpieczenia skarp, głębokich wykopów oraz przebudowa i budowa dróg dojazdowych do obsługi terenu przyległego.

Odcinek Naprawa-Skomielna Biała to drugi z trzech odcinków, na które została podzielona budowa nowej zakopianki od Lubnia do Rabki. Do tej pory rozstrzygnięto dwa przetargi. Nie ma jeszcze wykonawcy trasy od Lubnia do Naprawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama