Nowy numer 37/2021 Archiwum

Do zabrania i czytania

Przez cały marzec książki (a dokładnie ich fragmenty) będą w zasięgu ręki pasażerów MDA. Dosłownie.

- Ludzie znajdują coraz mniej czasu na taką prostą rzecz, jak czytanie, które daje przecież tyle radości - mówi Sylwia Rapacz, jedna z organizatorek projektu "Kultura w cenie biletu". - Sama, mając mało czasu na czytanie, wszędzie chodzę z książką, czytam w tramwaju, autobusie - dodaje.

W projekcie chodzi o to, by zachęcić pasażerów do spędzenia czasu oczekiwania na autobus z książką w dłoni. A przynajmniej z jej fragmentem.

Na Małopolskim Dworcu Autobusowym studenci umieścili 12 specjalnie przygotowanych stojaków. Przez cały marzec co dwa dni będą do nich trafiać ulotki z kolejnymi urywkami wybranych powieści. Będzie to w sumie 15 motywów literackich. Same broszury studenci nazwali "flybookami" - od angielskich słów flyer (ulotka) i book (książka).

- Na każdym z nich zmieści się około 200 słów - mówi S. Rapacz. - To będą fragmenty wybrane przez nas, ale chcemy zorganizować także konkurs, w którym będzie można nadsyłać swoje propozycje wraz z uzasadnieniem. Zwycięskie zgłoszenia trafią na "flybooki". Dla autorów planujemy też nagrody - dodaje.

Na razie wiadomo, że czekając na autobus, będzie można przeczytać fragmenty m.in. "Małego Księcia" i "Władcy Pierścieni".

Uzupełnieniem dla rozdawanych ulotek będą wydarzenia towarzyszące, również promujące czytanie. O szczegółach organizatorzy nie chcą na razie mówić, by nie zepsuć efektu zaskoczenia.

Projekt "Kultura w cenie biletu" powstał w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii", w której studenci i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rywalizują, realizując projekty społeczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama