Nowy numer 37/2021 Archiwum

Cała doba dla Pana

Pod hasłem "24h dla Pana" w 4 kościołach Krakowa trwać będą sakrament pokuty i pojednania oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

"Doba dla Pana" to pomysł papieża Franciszka, na który Kraków odpowiada, organizując wydarzenie o bardzo bogatym programie.

"Inicjatywa 24 godziny dla Pana, którą będziemy przeżywać w piątek oraz w sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu, powinna zostać rozpropagowana w diecezjach. Wiele osób powraca do Sakramentu Pojednania, a wśród nich wiele osób młodych, które w podobnym doświadczeniu odnajdują często drogę powrotu do Pana, aby żyć chwilą intensywnej modlitwy oraz nadać sens własnemu życiu. Z przekonaniem na nowo kładziemy w centrum Sakrament Pojednania, ponieważ pozwala dotknąć nam wielkość miłosierdzia. Będzie to dla każdego penitenta źródłem prawdziwego pokoju wewnętrznego" - przekonuje ojciec święty w bulli Misericordiae vultus wydanej w kwietniu ub. roku.

"Nie zmęczy mnie nigdy powtarzanie, żeby spowiednicy stali się prawdziwym znakiem miłosierdzia Ojca. (...) Spowiednicy są wezwani, aby objąć skruszonego syna, który wraca do domu, i by wyrazić radość do drugiego syna, który pozostał na zewnątrz i jest niezdolny do radości. Spowiednicy są wezwani do tego, aby byli zawsze i wszędzie, w każdej sytuacji i pomimo wszystko, znakiem prymatu miłosierdzia" - dodaje Franciszek.

Z kolei bp Grzegorz Ryś, zachęcając do udziału w wydarzeniu, mówi, że jesteśmy grzeszni, ale też pojednani z Bogiem. - Tytułem do radości przed niedzielą radości jest to, że Kościół jest wyswobodzony z grzechu. Ma to być znak, że pojednanie to najważniejsze wydarzenie. Dlatego w inicjatywie "24 godziny dla Pana ważny" jest udział wspólnot ewangelizujących, aby towarzyszyć ludziom, którzy mogliby w tym czasie przystąpić do spowiedzi. Potrzeba dużej ilości spowiedników i wstawienników - podkreśla.

Krakowska "Doba dla Pana" rozpocznie się w piątek 4 marca w kościele św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach Mszą św., której o godz. 18 przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz. Udzieli on również błogosławieństwa spowiednikom, którzy przez całą dobę spowiadać będą w czterech wyznaczonych kościołach. Następnie trwać będą modlitwa, śpiew i liturgia prowadzona przez duszpasterstwa akademickie. Od 20.00 do 21.30 uwielbienie połączone z modlitwą o uzdrowienie poprowadzi Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea". Kolejne punkty programu potrwają aż do sobotniego popołudnia.

"Doba dla Pana" odbywać się będzie także w kościele MB z Lourdes w Miasteczku Studenckim (o godz. 18 nabożeństwu pokutnemu przewodniczył będzie jeden z krakowskich biskupów), bazylice oo. franciszkanów (nabożeństwo pokutne pod przewodnictwem jednego z krakowskich biskupów rozpocznie się o 18.30) oraz w kościele na Piaskach Nowych (celebracji pokutnej o godz. 19 przewodniczył będzie bp Grzegorz Ryś).

Warto dodać, że podczas całodobowej spowiedzi nad osobami chcącymi przystąpić do sakramentu pokuty modlić się będą wstawiennicy.

Szczegółowy program "Doby dla Pana" można znaleźć na www.24hdlapana.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama