GN 37/2021 Archiwum

Pasja i nowoczesny sprzęt przejdź do galerii

Studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie będą mieli do dyspozycji najnowocześniejsze technologie. W czwartek 3 marca kard. Stanisław Dziwisz poświęcił Akademickie Centrum Medialne.

W wyremontowanych salach uniwersyteckiego budynku przy ul. Franciszkańskiej 1 znalazły się m.in. nowe pomieszczenia działającego na UPJPII Radia "Bonus", pracownie fotograficzna i grafiki komputerowej.

Są tam także stanowiska do badań mediów społecznościowych oraz wirtualnej rzeczywistości, badań fokusowych, eyetrackingu (badań opartych na śledzeniu ruchu gałki ocznej osoby np. przeglądającej stronę internetową) czy pracownia MOOC - kursów internetowych, skierowanych do szerokiego grona odbiorców (ang. Massive Open Online Courses).

Dr Krzysztof Gurba, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, podkreśla, że nowe pracownie będą służyły nie tylko studentom dziennikarstwa. Umożliwiają one bowiem prowadzenie badań socjologicznych (np. przez studentów nauk o rodzinie), reklamowych czy związanych z public relations. Jednak sam sprzęt i oprogramowanie, choćby najnowocześniejsze, nie wystarczą.

- Potrzebne jest "coś więcej" - i to jest coś, co od początku uważam za wartość dodaną naszej uczelni. Chodzi o pasję, którą prowadzący zajęcia mają, i którą potrafią zarażać studentów - zaznacza dr Gurba.

W sumie - razem z urządzonym i wyposażonym wcześniej studiem telewizyjnym - Akademickie Centrum Medialne zajmuje powierzchnię ok. 300 mkw. Dwa projekty, realizowane m.in. z pieniędzy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, kosztowały ok. 3 mln zł. 20 proc. z tej sumy dołożył sam Uniwersytet Papieski.

Kard. Dziwisz podczas poświęcenia Akademickiego Centrum Medialnego przypomniał z kolei słowa św. Jana Pawła II, który w 2005 roku napisał: "Nie lękajcie się mediów, nie lękajcie się nowych technologii".

- To jest jego testament i my to realizujemy. Nie lękamy się mediów, nie wyłączamy żadnych gazet, żadnych środków przekazu, staramy się z nimi twórczo współpracować. Cieszę się, że Uniwersytet Papieski słucha swojego patrona - mówił kardynał.

Przypomniał także, że budynek uczelni, w którym dziś znajduje się Akademickie Centrum Medialne, kiedyś był wykorzystywany przez Urząd Bezpieczeństwa. Sąsiaduje on bowiem "przez ścianę" z budynkiem krakowskiej kurii.

- Było tu bardzo dużo różnych instrumentów, podsłuchów - wspominał kard. Dziwisz. - Dzisiaj to wszystko się zmieniło. To centrum służy przekazowi, ale w innej formie - dodał.

Na zakończenie uroczystości metropolita poświęcił także mieszczącą się w podziemiach budynku przy Franciszkańskiej 1 siłownię, z której od niedawna korzystają studenci i pracownicy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama