Nowy numer 37/2021 Archiwum

Innowacje i powrót humanistyki

Wicepremier Jarosław Gowin podsumował w Krakowie pierwsze 100 dni pracy w rządzie i przedstawił plany Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- W nakładach na naukę i poszczególnych badaczy bardzo odstajemy od średniej unijnej. Polscy naukowcy są też trzy razy bardziej obciążeni obowiązkami dydaktycznymi niż wynosi średnia unijna - przyznał J. Gowin podczas spotkania 4 marca w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

Wicepremier podkreślił, że 100 dni pracy w rządzie wystarczyło na "zainicjowanie pewnych działań i określenie priorytetów". Wśród nich wymienił m.in. "małą" ustawę o innowacyjności, której projekt jest już gotowy (ma ona umożliwić m.in. większe odpisy wydatków na innowacje od podatku); Białą Księgę Innowacji, na kanwie której ma powstać "duża" ustawa; zwiększenie inwestycji spółek skarbu państwa w naukę; zwiększenie współpracy między biznesem i jednostkami badawczymi; odrodzenie humanistyki (m.in. przez szerszy dostęp do grantów Narodowego Centrum Nauki) oraz wprowadzenie pakietu deregulacyjnego.

- Polskie uczelnie, polscy naukowcy, administracje uczelni, studenci uginają się pod ciężarem rozmaitych obowiązków biurokratycznych, które często bardziej przeszkadzają niż pomagają - mówił J. Gowin.

Minister zapowiedział także prace nad nową Ustawą o szkolnictwie wyższym. Założenia do niej mają przygotować trzy, wyłonione w konkursie grantowym, zespoły. One także przeprowadzą szerokie konsultacje środowiskowe. Podsumowaniem tych prac będzie natomiast Narodowy Kongres Nauki, zaplanowany na jesień przyszłego roku.

- Potrzebujemy takiego namysłu i takiego spotkania wszystkich środowisk naukowych, uniwersyteckich i akademickich - podkreślił wicepremier.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama