Jezus pomógł zarzucić sieć przejdź do galerii

"Panie, Ty wiesz, że Cię kocham" - to tytuł XV Misterium Męki Pańskiej, które jak co roku aktorzy amatorzy pokazali na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Premierowe przedstawienie miało miejsce w sobotę 5 marca.

Tegoroczne misterium wyreżyserował Piotr Piecha, aktor Teatru Ludowego w Krakowie, a scenariusz napisał ks. Grzegorz Wąchol.

W pasji pojawia się wiele nowych scen. Nie jest zachowana chronologia wydarzeń, widzowie przenoszą się w różne miejsca, o różnym czasie. Zmartwychwstały Chrystus towarzyszy wielu sytuacjom, przygląda się. Bardzo symboliczne i wymowne jest wołanie Jezusa do apostoła Piotra, aby ten wyszedł z łodzi i podążył za Jezusem. Wojciech Wach, aktor grający apostoła, schodzi ze sceny i idzie między widzami do stojącego na środku sali Jezusa.

Wcześniej Jezus pomógł Piotrowi zarzucić sieć rybacką.

W ostatniej scenie widzowie oglądają procesję. Kapłan błogosławi Najświętszym Sakramentem. Wokół ustawione są wielkie banery z wizerunkiem św. Faustyny, św. Jana Pawła II i Jezusa Miłosiernego. Po nabożeństwie pojawia się rodzina. Spotyka ich Zmartwychwstały Jezus.

Premierowe przedstawienie widzowie nagrodzili owacjami na stojąco. Wśród publiczności byli kapłani, władze miasta i starostwa nowotarskiego na czele ze starostą Krzysztofem Faberem.

Wszystkim za wspólne przeżywanie misterium podziękował ks. Jan Karlak, proboszcz parafii św. Jana Pawła II. Bo to właśnie ta wspólnota była głównym organizatorem Podhalańskiej Pasji wraz z Urzędem Miasta, Starostwem, Powiatowym Centrum Kultury i Miejskim Ośrodkiem Kultury. Ks. Karlak wymienił także licznych sponsorów, dzięki którym możliwa była realizacja tegorocznego misterium oraz nowotarski oddział Związku Podhalan.

Ks. Jan Karlak podziękował także za dar serca, składany po przedstawieniu przez publiczność. Przeznaczony będzie na witraż do prezbiterium w kościele pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu.

Kolejne przedstawienia zaplanowano na 6 marca (niedziela), 12 marca (sobota) i 13 marca (niedziela) o godz. 15 i 18. Bezpłatne wejściówki można zamawiać pod nr. tel. (18) 266 76 55 oraz w zakrystii kościoła św. Jana Pawła II po Mszach św. Dostępne są one również w pozostałych nowotarskich kościołach.

W misterium grają aktorzy amatorzy, skupieni m.in. w grupie teatralnej parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Są wśród nich urzędnicy, nauczyciele przedsiębiorcy, dzieci, młodzież.

Podhalańskiej Pasji patronuje m.in. "Gość Niedzielny". 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..