Nowy numer 38/2021 Archiwum

Szymon Nehring koncertował w Zakopanem przejdź do galerii

W niedzielę 6 marca w Zakopanem odbywały się wydarzenia kulturalne związane z jubileuszem 40-lecia Muzeum Karola Szymanowskiego, mieszczącego się w drewnianej wilii "Atma".

Z tej okazji do stolicy Tatr przyjechał z recitalem fortepianowym (choć kalendarz z koncertami ma wypełniony do 2018 r.) Szymon Nehring. To wyróżniony finalista i laureat Nagrody Publiczności 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Ukochana przez kompozytora - jak mawiał Karol Szymanowski - góralska "chałupa" wciąż rozbrzmiewa muzyką i do tego jeszcze jaką! W drewnianych zabytkowych wnętrzach tym razem było słychać Chopinowskie walce, etiudy, wariacje. S. Nehring w drugiej części recitalu zagrał także utwory K. Szymanowskiego.

Spotkanie jubileuszowe współprowadził Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Głos zabrała także Teresa Chylińska, autorka - wspólnie z Urszulą Kusek - nowych tablic w muzeum, wspomagających wystawę stałą. Z okazji jubileuszu w "Atmie" można zobaczyć szkice partytury baletu "Harnasie".

Willa "Atma", zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha, powstała po 1890 roku jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku dla wynajmowania ich letnikom. To właśnie ówczesnym turystom zawdzięcza oryginalną nazwę pochodzącą z sanskrytu i oznaczającą "duszę". K. Szymanowski od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, gdzie pod koniec życia osiadł na stałe, zamieszkując właśnie w "Atmie".

W roku 1976 na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z kulturą Podhala i Zakopanego. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty Krystyny Dąbrowskiej. W 2013 roku "Atma" wkroczyła w nowy etap działalności po generalnym remoncie, przeprowadzonym w ramach projektu "Muzyka pod Tatrami". Wyposażona została m.in. w multimedia i nowy fortepian.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama