Nowy numer 39/2023 Archiwum

Gdzie będzie papież?

Ojciec święty prawdopodobnie odwiedzi nie tylko Błonia i Campus Misericordiae.

Oficjalnego planu całej wizyty papieża w Polsce jeszcze nie ma. Czy tak, jak poprzedni papieże podczas pobytów w Krakowie będzie on spał w krakowskiej kurii, a wieczorem pojawi się w wychodzącym na ul. Franciszkańską "oknie papieskim"?

Nadziei na to nie krył m.in. kard. Stanisław Dziwisz. Pytany w zeszłym tygodniu, podczas otwarcia Akademickiego Centrum Medialnego, czy zaprosi papieża na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II (sąsiadujący z budynkiem kurii), odparł: - Nie będę go zapraszał. Przecież on tu będzie mieszkał.

Dopytywany, czy ojciec święty stanie w słynnym oknie, by także tu spotkać się z młodzieżą, metropolita krakowski dodał: - Mamy nadzieję.

Papież Franciszek na pewno weźmie udział w centralnych wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży, które potrwają od 26 do 31 lipca. W czwartek 28 lipca młodzież powita ojca świętego na Błoniach. Później będzie on uczestniczył w piątkowej Drodze Krzyżowej, sobotnim czuwaniu - już na Campus Misericordiae w Wieliczce - oraz niedzielnej Mszy Posłania. Te punkty pozostają niezmienne w kolejnych edycjach ŚDM.

Także pozostałe punkty pobytu, które jako nieoficjalne doniesienia pojawiają się już w mediach, miałyby mieć układ podobny do poprzednich ŚDM w Brazyli w 2013 roku.

Chodzi o wizyty w Częstochowie (podczas ŚDM w Rio de Janeiro Franciszek udał się do Aparecidy - narodowego sanktuarium Brazylii) oraz odwiedziny w jednym z krakowskich szpitali - w Rio papież pojechał do Szpitala św. Franciszka z Asyżu.

Wyjazd do Częstochowy (papież prawdopodobnie przyleci najpierw na lotnisko w Krakowie) będzie miał ponadto wymiar ŚDM-owy. To przecież nie tylko sanktuarium maryjne, ale także miejsce poprzednich Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Jan Paweł II spotkał się tam z młodzieżą w sierpniu 1991 roku. ŚDM zgromadziły wtedy 1,6 mln osób.

Na przyjęcie papieża gotowy będzie także Dom Środowiskowy "Misericordiae" w Brzegach. Ojciec święty ma go poświęcić podczas pobytu na Campus Misericordiae (papież weźmie tam udział najpierw w sobotnim czuwaniu, a następnie w niedzielnej Mszy Posłania). W powstającej placówce (docelowo ma się tam znajdować dom dziennego pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych) przygotowany będzie także specjalny pokój, w którym papież będzie mógł przenocować z soboty na niedzielę. Nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście tak się stanie.

Poza domem "Misericordiae" w Brzegach powstaje także centrum logistyczne Caritas "Chleb Miłosierdzia", będące magazynem żywności dla najuboższych. Pamiątkami po wizycie ojca świętego na Campus Misericordiae będą także pomnik ŚDM oraz Dzwon Miłosierdzia.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast