Już 9 marca w Zakopanem rozpoczną się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane-Białystok 2016. Otworzy je para prezydencka.
Prawie pół tysiąca sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju będzie rywalizowało o medale w takich dyscyplinach, jak: narciarstwo biegowe i zjazdowe, hokej halowy, biegi na rakietach śnieżnych czy łyżwiarstwo szybkie. - Igrzyska Zakopane-Białystok 2016 są najważniejszym etapem rywalizacji o nominacje na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2017 roku zostaną rozegrane w Austrii. To właśnie ze złotych medalistów igrzysk w Zakopanem i Białymstoku składać się będzie polska kadra Olimpiad Specjalnych na najbliższe igrzyska światowe - tłumaczy Anna Karpiel-Semberecka z zakopiańskiego magistratu.
Zmagania sportowców rozegrane zostaną 10 i 11 marca w stacji narciarskiej Suche (narciarstwo alpejskie) oraz na terenie Centralnego Ośrodka Sportu pod Wielką Krokwią (biegi narciarskie i biegi na rakietach śnieżnych).
Igrzyska zainauguruje ceremonia otwarcia z udziałem pary prezydenckiej, która rozpocznie się 9 marca o godz. 19 pod Wielką Krokwią. Wcześniej przez Zakopane przebiegnie sztafeta niosąca Ogień Nadziei, od którego zapalony zostanie olimpijski znicz. Sztafetę tworzyć będą zawodnicy Olimpiad Specjalnych oraz polscy policjanci z organizacji Bieg Strzegących Prawa na Rzecz Olimpiad Specjalnych. Igrzyska będą wielkim świętem nie tylko dla zawodników, trenerów i kibiców Olimpiad Specjalnych, ale także dla turystów i mieszkańców Zakopanego.
Do 12 marca w parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego można oglądać plenerową wystawę zdjęć poświęconych Olimpiadom Specjalnym, które prezentują osiągnięcia zawodników i historię ruchu Special Olympics w Polsce.