Nowy numer 20/2024 Archiwum

Gałązki oliwne z Włoch

25 wolontariuszy z Krakowa przywiezie z Rzymu, Monte Cassino i Asyżu gałązki oliwne, by rozdać je w Łagiewnikach w Niedzielę Miłosierdzia. W oliwnych bukietach znajdzie się też kilka gałązek z ogrodu Getsemani.

Te ostatnie do Krakowa przywiezie o. Nikodem Gdyk OFM z Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce. Po włoskie gałązki już w przyszłym tygodniu wyruszą przedstawiciele różnych krakowskich wolontariatów.

- Projekt ma połączyć obchody Roku Miłosierdzia i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, dlatego do współpracy zaprosiliśmy wolontariuszy ŚDM, Salezjański Wolontariat Misyjny, wolontariuszy ze Wspólnoty "Chrystus w Starym Mieście", Szlachetnej Paczki, Stowarzyszenia "Wiosna", Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", Caritas, Pól Nadziei, Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty", wolontariatu karmelitańskiego oraz harcerzy - opowiada o. Stanisław Wysocki, pomysłodawca akcji "Gałązka oliwna" i założyciel Wolontariatu św. Eliasza, który wraz z wolontariuszami ŚDM współorganizuje wyprawę.

- Pomysł jest prosty i niejako zaczerpnięty z bulli papieża Franciszka ogłaszającej Rok Miłosierdzia, w której ojciec święty napisał, że przebaczenie jest siłą przywracającą życie. Młodzież chce patrzeć w przyszłość z nadzieją i widzieć w niej przebaczenie i pojednanie, czego symbolem są gałązki oliwne. Właśnie takie ideały chcemy przywracać, bo tylko one mogą dać pokój serca. Co więcej, bez przebaczenia i pojednania nie ma miłosierdzia, dlatego rozdanie gałązek oliwnych będzie dla zebranych w bazylice Bożego Miłosierdzia krótką, ale treściwą katechezą - tłumaczy o. Stanisław. - W Niedzielę Miłosierdzia przypomnimy, że Kraków i Polska mają być domem dla nas wszystkich i że potrafimy się zjednoczyć, by wspólnie robić coś dobrego. Wszystko to w nawiązaniu do hasła ŚDM "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - podkreśla.

Jak dodaje, gałązka oliwna już od czasów starotestamentalnych była uważana za Boży dar, a także za znak pojednania człowieka z Bogiem, za roślinę życiodajną i leczniczą oraz za symbol człowieka sprawiedliwego, któremu dobrze się wiedzie, ponieważ wszystkie swoje sprawy zawierza Bogu. To wszystko jest aktualne także i dziś.

18 marca krakowscy wolontariusze pojawią się w Asyżu, gdzie gałązki z drzew oliwnych rosnących na wzgórzach miasta odbiorą od lokalnych władz, przedstawicieli zgromadzeń zakonnych i od młodzieży. Dzień później kolejne gałązki przekażą im m.in. władze opactwa na Monte Cassino. Z kolei w Niedzielę Palmową młodzi pielgrzymi dotrą do Rzymu, gdzie na placu św. Piotra będą uczestniczyć w Mszy św. i odbiorą gałązki oliwne poświęcone przez papieża Franciszka.

- Wszystkie gałązki zostaną złożone w Niedzielę Miłosierdzia jako nasz dar ołtarza, a następnie małe bukieciki rozdamy najpierw krakowskim "notablom" (zaczynając od kard. Stanisława Dziwisza, prezydenta Jacka Majchrowskiego, władz miasta i województwa), a następnie części osób zebranych z Łagiewnikach. Będziemy je także rozdawać przy kościele Mariackim - zapowiada o. Wysocki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy