– Najważniejszy jest Jezus Chrystus. Adorując Go, mamy sobie uświadamiać, że to On powinien być w centrum naszego życia – mówił kard. Stanisław Dziwisz, rozpoczynając „Dobę dla Pana”.
Sakrament spowiedzi to wielki dar zmartwychwstałego Pana dla Kościoła. Dziś ten dar mamy w zasięgu ręki. Trwajmy więc na modlitwie, adoracji Najświętszego Sakramentu i ze skruszonym sercem przystępujmy do sakramentu pojednania. Głośmy światu, że warto zawierzyć Chrystusowi, służyć Mu i budować na Nim naszą przyszłość – zachęcał kardynał, który przewodniczył celebracji pokutnej w kościele św. Judy Tadeusza w Czyżynach.
Akcja będąca pomysłem papieża Franciszka, który dwa lata temu zaproponował, by czas od piątku do soboty 4. tygodnia Wielkiego Postu zarezerwować na modlitwę, adorację oraz spowiedź, trwała w 4 krakowskich kościołach (NMP z Lourdes, św. Judy Tadeusza, bazylice franciszkanów i w kościele MB Różańcowej na Piaskach Nowych) oraz w kilku innych miejscach diecezji. I choć „24h dla Pana” w zamyśle organizatorów szczególnie adresowane były do studentów, wyznaczone kościoły przez cały czas pełne były ludzi w różnym wieku.
– Największym dobrem akcji jest to, że ogromna liczba osób przystąpiła zarówno do „zwykłej” spowiedzi (także po latach oddalenia od Boga), jak i do spowiedzi generalnej. Tych drugich było u nas co najmniej 50. Co ważne, ci, którzy zdecydowali się na spowiedź generalną, byli do niej przygotowani, a w naszym kościele było na nią wydzielone specjalne miejsce. Nikomu nie przeszkadzało też, że w kolejce trzeba było czekać w środku nocy nawet dwie godziny – mówią duszpasterze z kościoła MB Różańcowej.
Kolejnym owocem „Doby” było zrozumienie i docenienie przez penitentów roli modlitwy wstawienniczej – do wstawienników nieprzerwanie ustawiały się kolejki tych, którzy czekali na spowiedź, i tych, którzy już otrzymali „czystą kartę”. „Dobę dla Pana” na Piaskach Nowych zakończyły Eucharystia i koncert uwielbienia połączony z wieczorem świadectw. Z kolei zakończenie akcji dla pozostałych trzech kościołów odbyło się w Łagiewnikach i zostało połączone z Jubileuszem Miłosierdzia Studentów.