Nowy numer 29/2021 Archiwum

ŚDM bez zmian - na Campus Misericoridiae

Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 dementuje medialne doniesienia.

Chodzi o informacje, według których kończąca Światowe Dni Młodzieży w Krakowie Msza Posłania miałaby się odbyć nie na Campus Misericoridiae w Brzegach (gm. Wieliczka), ale na Błoniach lub w Pobiedniku.

- Stanowisko komitetu jest niezmienne: czuwanie w sobotę oraz Msza św. na zakończenie ŚDM planowane są na Campus Misericordiae - podkreśla ks. Piotr Studnicki, zastępca rzecznika prasowego krakowskiej kurii.

W wydanym przez Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 oświadczeniu czytamy: "Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 informuje, że nie rozważa zmiany lokalizacji miejsc spotkań papieża Franciszka z młodzieżą podczas ŚDM: krakowskich Błoń i Campus Misericordiae. Komitet nie będzie także komentował informacji na ten temat, przekazywanych mediom przez inne strony".

O planach zmiany miejsca Mszy Posłania kończącej krakowskie ŚDM napisał rano portal lovekrakow.pl, powołując się na "osobę z otoczenia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" oraz wojewodę małopolskiego Józefa Pilcha.

Według informacji portalu, powodem zmiany miałyby być kwestie bezpieczeństwa oraz fakt, że "drogi, które prowadzą do Brzegów, są nieodpowiednie dla takiego tłumu".

Jak pisze lovekrakow.pl, jako alternatywne miejsca niedzielnej Eucharystii pod przewodnictwem ojca świętego rozważane są krakowskie Błonia oraz lotnisko wojskowe w Pobiedniku.

Jan Brodowski, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego, nie potwierdzał ani nie dementował doniesień o przeniesieniu papieskiej Mszy św. - Adresatem tych pytań powinna być strona kościelna - odsyła J. Brodowski.

Stanowisko komitetu organizacyjnego potwierdziła natomiast po południu 8 marca premier Beata Szydło.

- Na ten moment jest lokalizacja w Brzegach i ta lokalizacja została wybrana. Wszystkie prace, które są teraz prowadzone, zespół, który pracuje jest przygotowany na to, że ta główna msza będzie się tam odbywała - mówiła podczas konferencji prasowej w Mińsku Mazowieckim. Dodała, że zawsze trzeba brać pod uwagę różne warianty. - Jeżeli pojawiają się jakieś kwestie, które wymagają wyjaśnienia, to trzeba na ten temat rozmawiać - podkreśliła.

- Naszym obowiązkiem jest przeprowadzenie i wsparcie Kościoła przy przeprowadzaniu Światowych Dni Młodzieży, w ten sposób, ażeby były bezpieczne dla uczestników, ażeby ich organizacja przebiegała bez żadnych problemów i żebyśmy rzeczywiście mogli powiedzieć, że Polska sprawdziła się jako organizator ŚDM - zaznaczyła premier Szydło.

Miejsce papieskiej Mszy św. przygotowywane jest z myślą o 2,5 mln pielgrzymów. Prace na Campus Misericordiae trwają od wielu miesięcy (powstaje tam strefa aktywności gospodarczej, której infrastruktura ma być wykorzystana podczas ŚDM). Obok miejsca spotkania młodzieży z ojcem świętym stoi już pomnik ŚDM, a w budowie są Dom Środowiskowy "Misericordiae" oraz centrum logistyczne Caritas "Chleb Miłosierdzia".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama