Nowy numer 28/2018 Archiwum

Płaszcz opiekuńczy Maryi

Ujawniono kolejne szczegóły wielkiej wystawy sztuki maryjnej, przygotowywanej na ŚDM. Ekspozycja "Maria, Mater Misericordiae" (Maria, Matka Miłosierdzia) zostanie otwarta 23 czerwca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

- To wystawa bez precedensu, na której znajdzie się kilkadziesiąt obiektów najwyższej klasy artystycznej - powiedział 11 marca wieczorem prof. Andrzej Betlej, dyrektor MNK, podczas spotkania z dobroczyńcami muzeum.

O ekspozycji opowiadał prof. Piotr Krasny, historyk sztuki, kurator polskiej części. - Wystawy dzieł sztuki religijnej ze zbiorów watykańskich oraz z innych kolekcji włoskich towarzyszą Światowym Dniom Młodzieży od ponad 10 lat. Temat tegorocznej został dopasowany do głównego tematu ŚDM w 2016 r., czyli przybliżenia istoty Bożego miłosierdzia. Wymiar religijny zetknie się na ekspozycji z wymiarem artystycznym. Dzieła o tak wysokiej klasie artystycznej bardzo rzadko eksponowano dotąd w muzeach polskich – powiedział.

Oczom zwiedzających ukażą się dzieła wybitnych twórców włoskich (Masolina, Donatella, Mantegny, Cigoli), hiszpańskich (El Greca, de Zurbarana), niderlandzkich (Memlinga), niemieckich (Dürera) i polskich. Przedstawiają Matkę Bożą jako opiekunkę, wyjednującą wiernym Boże miłosierdzie.

Rycin z cyklu Albrechta Dürera "Życie Marii" nie posiada żadne z muzeów polskich   Rycin z cyklu Albrechta Dürera "Życie Marii" nie posiada żadne z muzeów polskich Grzegorz Kozakiewicz - Jednym z działów wystawy będą przedstawienia Maryi w płaszczu opiekuńczym, ochraniającym wiernych. Niektóre z tych obrazów powstały na zamówienie włoskich Bractw Miłosierdzia. Skupiały one ludzi bogatych, dlatego nie szczędzono pieniędzy na zamówienia u wybitnych malarzy, m.in. XIV-wiecznego twórcy Barnaby da Modena i Benedetta Bonfigliego, działającego w wieku XV. Powstawały nie tylko na deskach. Pokażemy m.in. obraz, którego autorem jest Giorgio Vasari, namalowany dla Bractwa Miłosierdzia w Arezzo, na wielkim sztandarze brackim, mającym 2 metry średnicy - poinformował prof. Krasny.

Typów przedstawień Matki Bożej Miłosierdzia jest wiele. Każdy z nich zostanie pokazany na krakowskiej wystawie.

Wielką rzadkością jest przewidziany do ekspozycji cykl ponad 20 rycin Albrechta Dürera "Życie Marii" ze zbiorów Biblioteki Watykańskiej.

Organizatorami ekspozycji, która będzie otwarta do 9 października, są - ze strony włoskiej - watykańska Fundacja Jana Pawła II dla Młodzieży i Fundacja "Artifex", organizująca niemal wszystkie główne wystawy muzealne we Włoszech.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma