Nowy numer 30/2021 Archiwum

Papiescy stypendyści na Białych Morzach

Niemal 100 osób z Europy Środkowo-Wschodniej pielgrzymowało do sanktuarium swojego patrona na Białych Morzach w Krakowie.

Stypendyści pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej są w większości studentami KUL, korzystającymi z pomocy założonej w 1981 r. przez papieża Jana Pawła II fundacji jego imienia. Co roku odwiedzają miejsca związane z osobą i działalnością papieża z Krakowa.

- Nasze pielgrzymki mają zawsze charakter dziękczynny, ale obecna była także formą przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Nasi stypendyści pochodzą głownie z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdawii. Wielu z nich pragnie spotkać się z ojcem świętym, kiedy przyjedzie w lipcu do Polski - mówi ks. Jan Strzałka, dyrektor Domu Jana Pawła II w Lublinie.

Goście z Lublina w niedzielę 13 marca wzięli udział w Mszy św. oraz zwiedzili wszystkie kaplice i oratoria sanktuarium. Modlili się też przy relikwiach swojego patrona.

Oprócz wizyty na Białych Morzach, stypendyści odwiedzili sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Byli też na Wawelu i w bazylice Mariackiej. Dzień wcześniej pielgrzymowali na Jasną Górę, zwiedzając w Częstochowie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

Dom Fundacji Jana Pawła II w Lublinie został otwarty w 1994 roku. U początków jego powstania jest watykańska Fundacja Jana Pawła II, założona przez ojca świętego w 1981 roku. Starania o jego wzniesienie w Lublinie czynił sercanin ks. Marian Radwan, który został jego pierwszym dyrektorem. Dom służy młodym ludziom z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, korzystającym z pomocy stypendialnej podczas studiów na KUL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama