Nowy numer 37/2021 Archiwum

Mieszkanie chronione dla trzech

Bonifraterska Fundacja Dobroczynna pomaga niepełnosprawnym rozpocząć samodzielne życie.

W ramach projektu "Trening czyni samodzielnym!" w Konarach powstaje mieszkanie chronione, w którym podopieczni fundacji będą mogli zamieszkać już na przełomie kwietnia i maja. Ma ono powierzchnię 64 mkw. i znajduje się zaledwie 40 m od innych ośrodków należących do fundacji. Dom, w którym będą uczyć się samodzielności, należał wcześniej do zakonu bonifratrów.

O miejsce w nim mogą starać się osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością, zwłaszcza psychiczną i intelektualną, ale nie tylko.

W mieszkaniu są miejsca dla 3 podopiecznych, którzy - by lepiej przystosować się do normalnego życia - zamieszkają tam sami. Opiekunowie - pracownicy socjalni, pielęgniarka i psycholog - będą jedynie nad nimi czuwać i pomagać w codziennym treningu. Ten natomiast przebiegał będzie według ustalonego wcześniej indywidualnego planu wsparcia.

Nowi lokatorzy domu w Konarach będą poprawiać swoje umiejętności w planowaniu budżetu, gotowaniu, komunikacji czy w relacjach społecznych. Szczególnie istotny będzie również trening, który pozwoli im zaistnieć, a następnie odnaleźć się na rynku pracy.

- Dzięki temu będą potrafili sami o siebie zadbać, dysponować swoim budżetem, funkcjonować w społeczeństwie, a nawet podjąć zatrudnienie - tłumaczy Katarzyna Wojtanowicz, koordynator projektu.

Wszystko to jest możliwe dzięki dotacji z projektu "Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem", realizowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przez województwo małopolskie - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Jednak pieniądze uzyskane tą drogą nie pozwalają na zagospodarowanie terenu wokół domu w Konarach, który również wymaga prac wykończeniowych. Wciąż nie ma tam m.in. chodnika, a ogrodzenie wymaga naprawy.

Informacje o tym, w jaki sposób można wesprzeć fundację w pomocy osobom niepełnosprawnym, można znaleźć na stronie: www.bonifratrzy.pl/bfd.

Bonifraterska Fundacja Dobroczynna na co dzień prowadzi 4 dzieła pomocy, z których korzysta 170 osób. Są to: Dom Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Zakład Aktywności Zawodowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama