GN 37/2021 Archiwum

Pobiegną dla małych serc

W najbliższą niedzielę miłośnicy sportu wezmą udział w 13. Krakowskim Półmaratonie Marzanny i 2. Biegu z Dystansem dla Małych Serc.

Krakowski Półmaraton Marzanny od lat przypomina, że zbliża się wiosna. Zaraz po utopieniu kukły Marzanny pasjonaci sportu rozpoczynają sezon biegowy, stając do rywalizacji na trasie 21 km.

W ubiegłym roku po raz pierwszy półmaratonowi towarzyszył 10-kilometrowy bieg. W najbliższą niedzielę tej rywalizacji będzie przyświecał cel charytatywny. Każdy biegacz pomoże w zebraniu pieniędzy na kupno sprzętu medycznego dla oddziału kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

- W Krakowie są dwa niezwykle energetyczne miejsca, z których promieniuje wyjątkowa moc. Jedno z nich to Wawel, wokół którego pobiegną uczestnicy półmaratonu, a drugie to szpital w Prokocimiu, gdzie najciężej chore dzieci i ich rodzice otrzymują nadzieję na życie i zdrowie. Ten szpital po prostu trzeba wspierać - przekonuje Paweł Żyła, koordynator 13. Krakowskiego Półmaratonu Marzanny.

Pieniądze, które wpłyną na konto Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis, zostaną przeznaczone na zakup dla oddziału kardiochirurgii m.in. respiratora oscylacyjnego, który ratuje życie w najcięższych zaburzeniach oddychania, aparatów do badania krzepliwości krwi - hemochronu i tromboelastografu, łóżek dziecięcych, narzędzi chirurgicznych, a także monitora transportowego i stymulatorów zewnętrznych, czyli rozruszników pooperacyjnych. Ich koszt to ok. 400 tys. zł.

- Mamy znakomity sprzęt o wartości od 150 do 200 mln zł, ale on się zużywa. W najlepszym wypadku wytrzyma 10 lat. Co kilka lat trzeba go wymieniać na nowy, lepszy - mówi dyrektor szpitala dr hab. Maciej Kowalczyk.

O tym, że warto wspierać szpital w Prokocimiu, przekonują także mamy małych pacjentów leczonych na oddziale kardiochirurgii. - Szpital jest dla nas jak drugi dom. Czujemy się tu bardzo dobrze, nawiązujemy przyjaźnie. A nasze dzieci dostają drugie życie. Ta klinika czyni cuda - mówią.

Udział w imprezie sportowej potwierdziłyjuż ponad 4 tys. biegaczy. W komitecie honorowym zasiadają m.in. Justyna Kowalczyk, Marcin Daniec, Andrzej Grabowski, Dariusz Michalczewski, Andrzej Supron, prof. Andrzej Matyja i dr hab. Maciej Kowalczyk. Wydarzenie patronatem objęli: pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

13. Krakowski Półmaraton Marzanny rozpocznie się w niedzielę 20 marca o godz. 11 na krakowskich Błoniach. Z kolei uczestnicy 2. Biegu z Dystansem dla Małych Serc wystartują z alejki na bulwarach wiślanych, pod kościołem na Skałce.

Pakiety startowe (m.in. koszulka i numer startowy) biegacze będą mogli odebrać w biurze zawodów na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana (Trybuna Zachodnia). W sobotę 19 marca będzie ono otwarte od 12.00 do 21.00, a 20 marca od 7.00 do 10.15.

W związku z półmaratonem na trasie biegu nastąpi zmiana organizacji ruchu drogowego. Zostaną zamknięte m.in.: al. 3 maja (6.00-15.00), ul. Focha (prawa strona, w kierunku ul. Królowej Jadwigi, 10.00-14.15), ul. Księcia Józefa (w kierunku Salwatora) i ul. T. Kościuszki (od ul. Komorowskiego do Salwatora, 10.00-14.15). Komunikacja miejska zostanie także wstrzymana w okolicach pl. Wszystkich Świętych (10.20-13.00).

Szczegółowe informacje o imprezie sportowej zorganizowanej przez Krakowski Klub Biegowy Dystans znajdują się na stronie: www.polmaratonmarzanny.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama