Nowy numer 29/2021 Archiwum

Papież w górach i na nartach

Włoski region Trentino (Trydent) przygotuje stałą wystawę w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

Licząca 390 mkw. ekspozycja w budynku muzeum (obecnie w budowie) powstanie dzięki pracy rzemieślników z Trentino. Będzie ona poświęcona samemu regionowi, Dolomitom oraz papieskim wizytom w tej okolicy. Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu odwiedzał bowiem Trydent, by odpocząć na łonie natury i pojeździć na nartach. Jak podkreśla kard. Stanisław Dziwisz, papież zaprzyjaźnił się wtedy z "pracowitymi i wspaniałymi ludźmi z tego regionu". - Był wrażliwy na piękno, ale poprzez nie zawsze widział stwórcę. To była jego wielka modlitwa - radość ze spotkania z tak wspaniałą przyrodą, ale równocześnie głębokie przeżycie religijne - podkreśla metropolita krakowski.

Na wystawie w budynku muzeum znajdą się m.in. zdjęcia z odwiedzin ojca świętego w Trentino. Część z nich pochodzi z albumu Georgio Gelmettiego "Karol Wojtyła. Trentino". Jego polska edycja - zawierająca m.in. wspomnienia kard. Stanisława Dziwisz - jest już dostępna w Centrum Jana Pawła II. - Jestem szczęśliwy i dumny, że moja książka dotarła także do Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" - mówi autor albumu Giorgio Gelmetti i podkreśla, że w książce znalazły się m.in. wcześniej niepublikowane zdjęcia papieża Polaka.

- Na wystawie chcemy pokazać też przyrodę naszego regionu, kulturę, tradycję, historię, folklor - wylicza Tiziano Mellarini, reprezentujący region Trentino. - Zdecydowaliśmy się na przygotowanie ekspozycji także dlatego, że coraz więcej Polaków interesuje się Trentino. Jeżeli chodzi o liczbę odwiedzających nas zimą, to jesteście na pierwszym miejscu - wyprzedzacie Niemców, Czechów, Anglików.

Wystawa o papieskich wizytach w Dolomitach ma zostać otwarta jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Będzie to ekspozycja stała. Umowa, obejmująca m.in. wynajem sali w muzeum w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" oraz stworzenie ekspozycji, została podpisana między Centrum a regionem Trentino na 25 lat.

To niejedyna zagraniczna wystawa powstająca w nowym budynku muzeum. Amerykanie przygotowują tam ekspozycję poświęconą życiu Karola Wojtyły w Wadowicach, jego przyjaźni z Jerzym Klugerem i relacjach z narodem żydowskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama