- Pierwsze ŚDM odbywały się w Niedzielę Palmową - przypomina ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
To właśnie zbliżające się święto było głównym tematem pierwszego z regularnych, cotygodniowych spotkań komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie z dziennikarzami.
Ks. Suchodolski przypomniał w jego trakcie, że jeszcze ŚDM w Buenos Aires w 1987 roku (pierwsze spotkanie to, przypomnijmy, Rzym i rok 1985) odbyły się nie w wakacje, ale właśnie w Niedzielę Palmową.
Dopiero później pojawił się podział na obchodzone przed Wielkanocą ŚDM na poziomie diecezjalnym i organizowane co kilka lat w lecie duże spotkania międzynarodowe, na które przyjeżdża ojciec święty.
- Chodzi o skonfrontowanie młodego człowieka z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To był główny cel, który dla Jana Pawła II był u początku idei Światowych Dni Młodzieży - podkreślał ks. Grzegorz. - Mam nadzieję, że nasze lipcowe wydarzenia przypomną nam, że nie chodzi tylko o jakiś ciekawy program, przygotowywany przez Kościół dla młodzieży w wakacje, ale o sięgnięcie do tego, co jest istotą religii i życia duchowego - przekonywał.
W archidiecezji krakowskiej mocnym ŚDM-owym akcentem przygotowania do Niedzieli Palmowej będą rekolekcje „Dla nas i całego świata”. Kolejna edycja oficjalnej, duchowej formacji przed krakowskim spotkaniem młodzieży przypada bowiem w wigilię Niedzieli Męki Pańskiej.
- Podczas tych rekolekcji chcemy spotkać się i wspólnie modlić z młodzieżą z całego świata, jeszcze zanim przyjedzie do Krakowa - podkreśla Anna Wojna z sekcji pastoralnej KO ŚDM. Przypomina, że w poprzednich edycjach rekolekcji „Dla nas i całego świata” brało udział od 3 do 6 tys. osób. Kolejne 1-1,5 tys. śledziło transmisję po polsku, a ponad 1,7 tys. - po angielsku.
Także w pozostałych diecezjach Polski Niedziela Palmowa będzie czasem przygotowania do ŚDM. Będą się odbywały tematyczne Drogi Krzyżowe, czuwania, w których będą uczestniczyć przede wszystkim lokalni wolontariusze ŚDM i ci, którzy w lipcu wybierają się do Krakowa.
- To będzie moment spotkania i ostatniego posłania wolontariuszy (a w całym kraju jest to kilkadziesiąt tysięcy osób) do wytężonej pracy nad przygotowaniami do przyjęcia młodych pielgrzymów z całego świata - podkreśla Katarzyna Kozioł z centrum ŚDM diecezji siedleckiej.