Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bezpieczeństwo pielgrzymów i papieża

W sobotę 19 marca zaprezentowano raport z przygotowań m.in. Policji, wojska i służb medycznych do Światowych Dni Młodzieży.

Siedem tysięcy policjantów

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będzie czuwało ok. 3,5 tys. funkcjonariuszy z małopolskiego garnizonu Policji. To połowa jego składu, jednak pozostała ich część, jak przypomina insp. dr Tomasz Miłkowski, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, musi pełnić służbę w pozostałych miejscowościach województwa. Wsparcie ma zapewnić 3,5 tys. policjantów z innych garnizonów.

- Na tym etapie jesteśmy w pełni przygotowani. Do wydarzenia jest jeszcze kilka miesięcy, więc ciągle coś się zmienia, ale nie w istocie. Najważniejsze rzeczy są już dla nas klarowne - zapewnia T. Miłkowski.

Wśród zagrożeń na czas ŚDM insp. Miłkowski wymienił przede wszystkim utrudnienia komunikacyjne oraz próby wprowadzenia do obrotu podrobionych pieniędzy - zwłaszcza w obcych walutach. Pytany o zagrożenie terrorystyczne, przyznał, że niemożliwe jest dokładne sprawdzenie, np. pod kątem pirotechnicznym, każdego z pielgrzymów.

- To jest impreza otwarta i nie ma takiej możliwości. Ostatni raport Europolu mówi, że w dzisiejszych czasach nie wiemy, gdzie, kiedy i w jakiej skali możemy się zetknąć z tego typu zagrożeniem - mówił.

Zaznaczył jednak, że zachowanie bezpieczeństwa ułatwią procedury takie, jak wymaganie listu polecającego od biskupa (m.in. dla pielgrzymów ubiegających się o wizę w specjalnym trybie) czy fakt, że pielgrzymi podróżują w grupach. - Ryzyko jest małe. Czy żadne? Dziś nie ma takiego miejsca na świecie, które byłoby wolne od zagrożeń - dodał insp. dr Tomasz Miłkowski.

Wśród zadań Policji będzie także zabezpieczenie tras przejazdu papieża. Jak wynika z sobotniej prezentacji, papież z kurii przy ul. Franciszkańskiej na Błonia uda się ulicami Straszewskiego, Piłsudskiego i 3 Maja. Do Łagiewnik pojedzie on ulicami Konopnickiej i Turowicza, a na Brzegi - Konopnickiej, Powstańców Śląskich, Kuklińskiego, Lipską, Rybitwami, ul. Śliwiaka oraz nowo wybudowanym Traktem Ojca Świętego Jana Pawła II.

Na następnej stronie m.in. o udziale lotniczego zespołu akrobacyjnego w otwarciu ŚDM.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama