Tegoroczny Grób Pański w krakowskim kościele pijarów nawiązuje tematycznie m.in. do ŚDM.
Grób Pański w krypcie kościoła przy ul. Pijarskiej już po raz siódmy jest aranżowany w rezultacie konkursu plastycznego. - W jego jury zasiadają wybitni artyści plastycy. Daje to gwarancję, że przesłanie teologiczne będzie się łączyć z wysokimi walorami sztuki plastycznej - powiedział o. Mieczysław Rolka SP, rektor kościoła pw. Przemienienia Pańskiego.
Na konkurs napłynęło 18 prac. Autorką zwycięskiego projektu jest Ewelina Proszkowiec, absolwentka Politechniki Krakowskiej.
Symbolika zaprojektowanego przez nią Grobu Pańskiego nawiązuje m.in. do rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia i Światowych Dni Młodzieży.
Na schodach krypty i w piasku prowadzącym do Grobu ustawiono świece w kolorach ŚDM.
- Tworzą swoistą procesję ku światłości Boga, bijącej od monstrancji z Najświętszym Sakramentem. Biała świeca na początku symbolizuje papieża - powiedziała E. Proszkowiec.
Monstrancja jest widoczna przez skalną szczelinę tworzącą krzyż. To swoista Brama Miłosierdzia.
- Ów krzyż jest drogowskazem ukazującym drogę z ciemności do światła, z grzechu do jasności i łaski życia wiecznego - wyjaśniła E, Proszkowiec.
Do krzyża prowadzi płynąca woda ujęta w kształt meandrującej rzeki. Woda jest symbolem życia i przyjęcia do wspólnoty Kościoła przez chrzest zaś ujęcie jej w kształt rzeki może również nawiązywać do Jordanu, na którego brzegu odbył się chrzest Chrystusa. ten wodny element aranżacji Grobu Pańskiego nawiązuje również do rocznicy Chrztu Polski.
- Grób Pański w krypcie naszego kościoła przy ul. Pijarskiej 2 będzie można nawiedzać od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego - poinformował o. Rolka.
Krypta będzie otwarta: 25 marca od godz. 17 do 24, 26 marca - od godz. 7 do 19 i od godz. 20 do 22, 27 marca - od godz. 9.30 do 18.30, 28 marca - od godz. 9.30 do 18.