Nowy numer 39/2023 Archiwum

Stabat Mater Szymanowskiego przejdź do galerii

Tuż po liturgii Wielkiego Czwartku w kościele Świętego Krzyża w Zakopanem odbył się koncert "Stała Matka Bolejąca, koło Krzyża łzy lejąca".

W programie koncertu znalazło się przede wszystkim dzieło "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego poprzedzona kilkoma utworami wykonanymi przez Chór ATH (dyrygent Jan Borowski) i Bielski Chór Kameralny. Wieczór uświetniła także Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. Przed publicznością zaśpiewali: Katarzyna Wiwer - sopran, Joanna Bogdańska - mezzosopran, Rafał Żur - baryton. 

Słowa sekwencji "Stabat Mater" odczytał emerytowany proboszcz Tatrzańskiej Parafii Świętego Krzyża ks. Stanisław Szyszka.

"Stabat Mater" Karola Szymanowskiego to utwór przeznaczony na chór, orkiestrę i trójkę solistów. Należy on do arcydzieł muzyki pasyjnej nie tylko polskiej, ale i światowej, i obecnie zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. W Zakopanem nie był wykonywane od ponad 30 lat.

"Stabat Mater" zostało skomponowane na zamówienie warszawskiego mecenasa sztuki dr Bronisława Krystalla.

Tragiczna śmierć siostrzenicy Szymanowskiego spowodowała, że temat ukazujący cierpienie i rozpacz Matki ukrzyżowanego Jezusa stał się kompozytorowi szczególnie bliski. Utwór został ukończony w marcu 1926, a więc w marcu 2016 przypada 90. rocznica jego powstania. Prawykonanie "Stabat Mater" odbyło się 11 stycznia 1929 roku. Utwór przez wielu krytyków został uznany za najwybitniejsze dzieło Szymanowskiego.

Organizatorami koncertu był Urząd Miasta Zakopane oraz tatrzańska parafia Świętego Krzyża.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast