Nowy numer 03/2020 Archiwum

TPN: Podświetlanie krzyża na Giewoncie nielegalne

Zbliża się kolejna rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Od kilku lat grupa Podhalańczyków w geście pamięci rozświetla krzyż na Giewoncie.

"Z powodu ograniczeń obowiązujących w Parku Narodowym robią to nielegalnie" - pisze w wydanym oświadczeniu Tatrzański Park Narodowy.

"Do wszelkich inicjatyw podejmowanych na terenie Parku Narodowego musimy podchodzić ze szczególną rozwagą. Światło, o którego pojawieniu się na Giewoncie dyskutujemy, które towarzyszy nam od tysięcy lat, a w Tatrach często ratuje życie - w pewnych sytuacjach jest zbawienne, w innych zaś jest czymś obcym i niepotrzebnym. Wpływa negatywnie na zwierzęta Tatr, zwłaszcza te przystosowane do życia w ciemności. Jeśli więc światło nie jest w danym miejscu potrzebne, to po prostu nie należy go stosować" - czytamy w oświadczeniu.

"Mając w pamięci słowa Jana Pawła II i jego miłość do Tatr, poprosiliśmy organizatorów akcji o uszanowanie zasad obowiązujących w Tatrzańskim Parku Narodowym. Chętnie włączymy się do pomocy w organizacji obchodów, ale w taki sposób, by nie wchodziły one w konflikt z nadrzędnym naszym obowiązkiem, czyli ochroną przyrody. To jest możliwe. Czyli oświetlanie krzyża nie, ale widzimy cały szereg innych możliwości, jak choćby wyprawę tatrzańskim śladami Jana Pawła II czy Mszę w którymś z miejsc kultu, których w Parku jest wiele" - twierdzi TPN.

Sprawa dotyczy inicjatywy kilku Podhalańczyków (i nie tylko), którzy od kilku lat o godz. 21.37 podświetlają krzyż na Giewoncie. To godzina śmierci Jana Pawła II. Na szczyt - w zależności od warunków - wychodzą zwykle rankiem.

- W tym roku też się wybieramy - zapewnia Szymon Jędrusik z Zakopanego, który w wyprawach brał udział od samego początku.

Przypomnijmy także, że z powodu zakazu na krzyżu na Giewoncie nie są już wieszane papieskie flagi, a te umieszczał tam m.in. zakopiański fotograf i dyrektor techniczny PKL Paweł Murzyn.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Yanosh
  26.03.2016 14:50
  Tłumaczenie TPN (nie wiedziałem, że TPN mówi, pisze i myśli !!! czyżby lek przed podaniem nazwiska) tchnie hipokryzją ! W otulinie TPN na Wielkiej Krokwi odbywają się zawody wiele razy do roku zawody nie tylko narciarskie, uczestniczy w nich tysiące ludzi, także głęboko w noc , Zakopane rozświetlone jest punktowymi reflektorami oświetlającymi niebo (widać to najlepiej z Zębu!!!) - i jakoś wtedy TPN nie mówi, pisze - że szkodzi to zwierzętom tam żyjącym w Parku zakłócając im tryb życia. Rozświetlenie Krzyża na Giewoncie to przecież 5 minut !!!
  W ub. tygodniu na moje podwórko wdarło się siłą w nocy 18 dzików, zerwało ogrodzenie i zorało mi podwórko zakłócając mój domowy mir. Nie mam do kogo się udać - Polski Związek Łowiecki odpow. za rejon - daleko odpowiedział, że rozważy sprawę - władze miasta umywają ręce, że to nie ich sprawa.
  doceń 5
 • Stanisław_Miłosz
  26.03.2016 15:45
  Nie zapominajmy, że śpiący rycerze pod Giewontem też śpią nielegalnie. I czas by coś z tym bezczelnym bezprawiem wreszcie zrobić.
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama