Peregrynacja symboli ŚDM po archidiecezji krakowskiej rozpocznie się 20 maja.
Krzyż Światowych Dni Młodzieży, który Jan Paweł II przekazał młodym w 1985 r., oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani po polskich diecezjach pielgrzymują już od 2 lat - dokładnie od 14 kwietnia 2014 roku. Gdy dotrą do naszej diecezji, pozostaną w niej aż do Światowych Dni Młodzieży i mają zostać zawiezione do sanktuariów, parafii, szkół, szpitali czy aresztu. Ostateczny plan miejsc, w których pojawią się krzyż oraz ikona, czeka jeszcze na zatwierdzenie przez kard. Stanisława Dziwisza. Symbole ŚDM mają także uczestniczyć w centralnej procesji w Boże Ciało, prowadzącej tradycyjnie z Wawelu na Rynek Główny.
Jak informuje Biuro Prasowe ŚDM, na 4 miesiące przed Światowymi Dniami Młodzieży zakończyła się Sztafeta Modlitwy w intencji ŚDM w archidiecezji krakowskiej. Codziennie w innym miejscu modlono się o dobre przygotowania i dobre przeżycie Światowych Dni Młodzieży - kolejne parafie i sanktuaria organizowały Msze św., czuwania i inne nabożeństwa.
Dużym zainteresowaniem cieszą się też oficjalne rekolekcje ŚDM "Dla nas i całego świata". W sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyły się już ich cztery odsłony. Piąta część odbędzie się w najbliższą sobotę, 2 kwietnia, czyli w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Rekolekcje głosić będzie ks. Peter Hocken z Wielkiej Brytanii, a świętym patronem dnia będzie Jana Paweł II. Początek spotkania jak zwykle o godz. 16.30.
Cały czas trwają też przygotowania programu muzycznego towarzyszącego wydarzeniom centralnym ŚDM - za poszczególne dni odpowiedzialni są: ks. Robert Tyrała, kompozytor i aranżer muzyczny Adam Sztaba oraz dyrygent prof. Wiesław Delimat. Chór, który będzie śpiewał we wtorek, w czwartek, sobotę i niedzielę, spotkał się już na pierwszej próbie. Kolejna próba odbędzie się 16 i 17 kwietnia. Część repertuaru Kraków usłyszy już niebawem, bo 8 maja na Skałce, podczas corocznych uroczystości ku czci św. Stanisława BM. Zabrzmi wtedy napisana specjalnie na ŚDM "Msza Jana Pawła II" Henryka Jana Botora.
Biuro Prasowe ŚDM przypomina też, że do końca marca - a więc już tylko do najbliższego czwartku - trwa rejestracja wolontariuszy krótkoterminowych spoza Polski, z kolei do końca kwietnia - kandydatów na wolontariuszy z Polski.
Komitet Organizacyjny ŚDM cały czas szuka miejsc noclegowych dla pielgrzymów w domach i apeluje - zwłaszcza do mieszkańców Krakowa - o otwarcie drzwi swoich mieszkań i serc. - Zakwaterowanie pielgrzymów blisko miejsc wydarzeń centralnych ułatwi kwestię transportu i odciąży drogi dojazdowe do miasta. Wszystkie informacje dotyczące bezpośredniego przyjęcia pielgrzymów w swoich domach można uzyskać u przedstawicieli miejscowych komitetów parafialnych, włączających się w przygotowania do ŚDM - informuje KO ŚDM.
Warto dodać, że w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie powstaje także nowy szlak turystyczny w mieście, czyli Szlak Bożego Miłosierdzia. Ma on stać się przestrzenią do rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia nie tylko wśród młodych pielgrzymów. Ma też udowodnić, że oprócz odwiedzanego przez wszystkich sanktuarium Bożego Miłosierdzia z kultem Bożego Miłosierdzia związane są także inne punkty. Szlak wyznaczą więc miejsca związane z osobami świętych Kościoła katolickiego, którzy w swoim życiu i działaniu kierowali się ideą Bożego Miłosierdzia. Kolejne przystanki na szlaku zostaną wyznaczone przez obiekty sakralne, muzealne, dzieła sztuki. Szlakowi Bożego Miłosierdzia będzie także towarzyszyć przewodnik oraz strona internetowa, której użytkownicy stworzą emocjonalną mapę szlaku - pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Europie.
Kolejnym ciekawym projektem przygotowań do ŚDM będzie "Iskra Miłosierdzia", czyli pielgrzymka motorowa do Rzymu, na którą z Krakowa wyruszą motocykliści z całej Polski. Na spotkanie z ojcem świętym planują dotrzeć 22 czerwca. Papieżowi wręczą wtedy białą kurtkę motorową ze znakiem identyfikacyjnym ŚDM Kraków 2016. Pielgrzymkę organizują Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016, Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu i Województwo Małopolskie.