Nowy numer 30/2021 Archiwum

Nordic walking z Posłańcami Pokoju

Wychodząc naprzeciw zdrowemu stylowi życia, harcerze z 27. Podhalańskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku "Śtuderoki", działającej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Targu, postanowili zostać jego propagatorami wśród swoich młodszych niepełnosprawnych kolegów.

Zgłosili więc swój projekt "Idziemy po zdrowie" do konkursu minigrantowego #ZMIANA, ogłoszonego przez Główną Kwaterę ZHP, a finansowanego z programu Światową Organizację Skautingu (WOSM) "Messengers of Peace" (Posłannicy Pokoju).

Komisja oceniająca zgłoszone projekty uznała pomysł harcerzy z SOSW za interesujący, pokrywający się z założeniami MoP i wart realizacji. Drużyna za otrzymane pieniądze kupiła kije do nordic walking. Poprosiła Arkadiusza Marczyka, instruktora nordic walking, o wsparcie praktyczno-merytoryczne i przystąpiła do działania.

Co środę, od grudnia, w Rezerwacie "Bór Na Czerwonem" młodzi ludzie - uczniowie SOSW - uczą się techniki chodzenia z kijami. Każdy na miarę swoich umiejętności i możliwości aktywnie uczestniczy w zajęciach. Dla tej młodzieży nie jest to tylko zwykły spacer i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jest to przede wszystkim wzmocnienie ich kondycji fizycznej, zdrowotnej i psychicznej, m.in. poprzez korygowanie postawy, usprawnienie motoryki dużej i orientacji w schemacie własnego ciała, uczenie się pokonywania własnych słabości, lęków, izolacji od środowiska. Jest to także uczenie się przezwyciężania bierności, lenistwa i opieszałości przez budzenie motywacji do wysiłku.

Do końca projektu pozostały jeszcze dwa spotkania. Uczestnicy zgodnie twierdzą, że chociaż oficjalnie projekt zostanie zakończony, to chęć i motywacja spędzania czasu wolnego poza murami szkoły przetrwa w nich na pewno i będą brać udział w tym (nie)zwykłym spacerze po zdrowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama