Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Symboliczny powrót zamordowanych

Symboliczny powrót zamordowanych przejdź do galerii

Z udziałem rodzin żołnierzy pomordowanych w Katyniu, kompanii reprezentacyjnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która oddała salwy honorowe, odbyło się 13 kwietnia w Nowym Targu uroczyste złożenie w symbolicznym Grobie Katyńskim urny z ziemią z mogił katyńskich.

 
- Witajcie w domu! - mówili bardzo wzruszeni górale nad urną z ziemi katyńskiej Jan Głąbiński /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Anny na cmentarzu. Ziemię z mogił katyńskich poświęcił ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii św. Katarzyny. Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości przeszli pod Grób Katyński na nowotarskim cmentarzu. W tej właśnie mogile spoczęła urna z ziemią.

- Dzisiaj w Nowym Targu odbywa się symboliczny powrót zamordowanych na nieludzkiej ziemi do ojczyzny. Powrót na podhalańską ziemię, powrót symboliczny do swojego kraju, do swoich rodzin - mówił Krzysztof Faber, nowotarski starosta. - Przychodziłem tutaj jako młody chłopak, oazowicz, modlić się z ks. Antonim Bednarzem nad symbolicznym Grobem Katyńskim, bo - jak wiemy - nie wolno było tego robić w komunie. Jest to dla mnie bardzo ważna chwila, bo oto prawda historyczna wychodzi na jaw - mówił Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

W momencie umieszczenia w symbolicznym grobie urny z ziemią z mogił katyńskich żołnierze z kompanii reprezentacyjnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oddali salwy honorowe. Delegacje władz miasta, starostwa, różnych instytucji oraz szkół złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pamięci. Było też bardzo dużo delegacji z pocztami sztandarowymi, m.in. Związku Podhalan.

W uroczystości wzięły udział rodziny żołnierzy pomordowanych na Wschodzie, a także Helena Łojas wraz z innymi uczestnikami rowerowej pielgrzymki "Do Ostrej Bramy przez Katyń i Smoleńsk", dzięki którym ziemia z Katynia znalazła się w stolicy Podhala. Podczas Apelu Poległych odczytano także nazwiska wszystkich żołnierzy z Podhala, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie.

Ostatnim punktem obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Nowym Targu była promocja książki dr hab. Anny Mlekodaj pt. "Kuchnia wygaszona. Listy nienapisane. Władysław Burtan, Czarny Dunajec". W trakcie promocji program słowno-muzyczny wykonał zespół "Śwarni".

« ‹ 1 › »
Dzień Pamięci o Katyniu na Podhalu

WIARA.PL DODANE 13.04.2016

Dzień Pamięci o Katyniu na Podhalu

​Dzień Pamięci o Katyniu na Podhalu. Zdjęcia: Jan Głąbiński /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

jg

|

GOSC.PL

publikacja 13.04.2016 20:10

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • GÓRALE
  • KATYŃ
  • MODLITWA
  • NOWY TARG
  • PAMIĘĆ

Polecane w subskrypcji

  • Systemowa rzeczywistość skrzeczy. Dlaczego dzieci są zabierane rodzicom?
    • Temat "Gościa"
    • Agata Puścikowska
    Systemowa rzeczywistość skrzeczy. Dlaczego dzieci są zabierane rodzicom?
  • Nie tylko „Mały Książę". 125 lat temu urodził się Antoine de Saint-Exupéry
    • Kultura
    • Szymon Babuchowski
    Nie tylko „Mały Książę". 125 lat temu urodził się Antoine de Saint-Exupéry
  • Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
  • Akcja Rodzina Rodzinie okazała się strzałem w dziesiątkę
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Akcja Rodzina Rodzinie okazała się strzałem w dziesiątkę
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X