Nowy numer 21/2018 Archiwum

Krypta czy przedsionek?

Po raz kolejny zwracam uwagę na potrzebę właściwego nazwania miejsca wiecznego spoczynku prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii w podziemiach królewskiej katedry na Wawelu.

Do powszechnego obiegu weszło określanie go mianem krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów, co nie odpowiada jednak prawdzie, ponieważ leży w niej wyłącznie pierwszy marszałek Polski Józef Piłsudski.

Parę prezydencką pochowano w przedsionku owej krypty, co nie brzmi dobrze, ale nie uprawnia do używania błędnej nazwy.

Dlatego też od kwietnia 2010 roku staram się przekonać władze kościelne oraz państwowe do nadania temu miejscu adekwatnej nazwy, np. krypty Prezydenckiej bądź Smoleńskiej.

Ponawiam ten postulat dzisiaj, w 6. rocznicę wawelskiego pochówku pary prezydenckiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma