Nowy numer 37/2021 Archiwum

Ostrzegają przed komunizmem

W kilkudziesięciu punktach Krakowa zawisły ostrzeżenia przed komunizmem. To przestrogi sprzed kilkudziesięciu lat głoszone przez Mariana Zdziechowskiego.

Ten żyjący w latach 1861-1938 wybitny filozof i myśliciel związany do 1919 r. z Uniwersytetem Jagiellońskim był przenikliwym krytykiem komunizmu. Uważał komunizm nie tylko za formę ustroju politycznego lecz również za ideologię, niszczącą wszystkie sfery życia człowieka.

Dotyczące komunizmu cytaty z jego dzieł wydrukowano na podświetlanych plakatach, umieszczonych m.in. na krakowskich przystankach tramwajowych i autobusowych. Wszystkie tworzą od 18 kwietnia w przestrzeni miejskiej wystawę "Komunizm według Mariana Zdziechowskiego". Ekspozycję przygotował pod patronatem prasowym GN krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Jej autorem jest dr Maciej Zakrzewski, historyk.

- W ten nietypowy sposób chcieliśmy upamiętnić 155. rocznicę urodzin uczonego i przypomnieć mające charakter przestróg jego celne myśli dotyczące komunizmu sowieckiego - powiedział dr Zakrzewski.

"Nigdy i nigdzie dotychczas nie głoszono z taką zaciekłością, że człowiek jest maszyną, tylko maszyną, maszyną potrzebującą dziennie pewnej ilości pokarmu, aby puszczoną być w ruch. W jakim celu? W celu służenia partii, albowiem dobre jest tylko to, co jest pożyteczne dla partii" - taki cytat z książki Zdziechowskiego "Od Petersburga do Leningrada" jest umieszczony na plakacie, który został umieszczony na przystanku tramwajowym przy Filharmonii Krakowskiej.

Na 38 innych przystankach tramwajowych w różnych częściach miasta oraz na bulwarach nad Wisłą zawisły plakaty z kolejnymi cytatami. "Komunizm to socjalizm integralny, bezkompromisowy, czyli nie liczący się z rzeczywistością, pędzący ku celu poprzez rewolucje i zniszczenie, bo innej drogi nie ma. Rewolucja i zniszczenie są prawem natury i na tym prawie natury stoją okrutne dogmaty materializmu marksistowskiego" - pisał Zdziechowski w książce "W obliczu końca".

Nie trzeba jeździć po całym mieście, by poznać cytaty ze wszystkich plakatów. Można je bowiem przeczytać również do 30 kwietnia na wystawie stałej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (ul. Rajska 1).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama