"Brzegi to jedyne miejsce, które jest w stanie pomieścić 1,8 mln pielgrzymów" - zapewnia komitet organizacyjny.
Wśród prac bezpośrednio związanych z celebracjami w ramach ŚDM znalazł się m.in. zabezpieczenie zabezpieczenie słupów elektroenergetycznych i częściowe wyłączenie napięcia. Zapewnione jest, jak deklaruje komitet organizacyjny, również bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej na terenie samego Campus Misericordiae. Wybudowano urządzenia, które umożliwiają pokrycie pełnego zapotrzebowania na energię elektryczną i pozwalają zasilić miejsce wydarzenia w sposób bezpieczny, tj. bez wpływu na pewność zasilenia innych terenów Krakowa i okolic.
Do tej pory na CM powstało 6,5 km dróg asfaltowych, które będą dopuszczone do użytkowania. Jednocześnie na samą uroczystość organizatorzy zaplanowali położenie ok. 15 km dróg tymczasowych w celu obsługi medycznej, sanitarnej i bezpieczeństwa. Wykonawca dróg posiada odpowiednie atesty bezpieczeństwa na to rozwiązanie.
Do wytyczenia sektorów i dróg zostanie wykorzystanych około 80 km przenośnych barier z systemami kotwiącymi. Na całym terenie jest projektowane również oznakowanie kierunkowe i informacyjne, kompatybilne z drogami dojścia z każdego kierunku.
W najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa trzech nowych mostów na rzece Serafa i Zabawka, które będą gotowe do 15 czerwca. Uzupełnieniem będą dla nich tymczasowe przeprawy przygotowane przez wojsko. Wykonane zostały ponadto konserwacja wałów na rzekach i poprawa stanu rowów przy ciekach wodnych, a teren został w dużej części uporządkowany.
Prowadzone są również prace budowlane przy drodze serwisowej, która połączy część obszaru z drogą ekspresową S7. W ramach poprawy tego zwiększającego przepustowość połączenia zaplanowano budowę trzech ramp dla pielgrzymów oraz zakończenie budowy estakady nad drogą S7. Daje to w całości cztery dodatkowe wyjścia.
Zgodnie z "Planem funkcjonalnym Campus Misericordiae", który zawiera m.in. wyznaczone sektory, ciągi poruszania się pielgrzymów i system dróg dla pojazdów zabezpieczenia, pielgrzymi na miejsce wydarzeń będą wchodzić 11 wejściami. Z każdego sektora na drogi ewakuacyjne będą się oni mogli wydostać się w przeciągu 8 minut.
Na miejscu powstaną szpitale polowe, namioty medyczne i punkty pierwszej pomocy. Zostały również wytypowane lądowiska przeznaczone do transportu medycznego. Do każdego z sektorów doprowadzona będzie linia światłowodowa, umożliwiająca służbom łączność. Na terenie CM planowane jest ustawienie 10 mobilnych wież operatorów sieci telefonii GSM, co według zapewnień projektantów umożliwi swobodne korzystanie z rozmów telefonicznych i "w miarę elastyczne przesyłanie danych pakietowych" nawet przy liczbie 2 mln pielgrzymów.