Nowy numer 37/2021 Archiwum

Centralne miejsca ŚDM

"Brzegi to jedyne miejsce, które jest w stanie pomieścić 1,8 mln pielgrzymów" - zapewnia komitet organizacyjny.

W opublikowanym 18 kwietnia opracowaniu zespół odpowiedzialny za przygotowanie miejsc Wydarzeń Centralnych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie opisuje stan prac na Błoniach oraz w Brzegach - na Campus Misericordiae.

Jak wyjaśniają organizatorzy, krakowskie Błonia są niemal gotowe na przyjęcie papieża i młodych pielgrzymów i nie wymagają dodatkowych inwestycji poza budową ołtarza, sektorów, ustawieniem telebimów i nagłośnienia oraz uzbrojenia w światłowód i niezbędną infrastrukturę elektroenergetyczną.

Do 13 kwietnia tego roku gotowy był, jak czytamy w raporcie, projekt zagospodarowania terenu. Uzyskano też pozwolenie konserwatorskie, wyłoniono wykonawców nagłośnienia, oświetlenia, telebimów, światłowodów. Gotowy jest projekt ołtarza oraz konfesjonałów.

Największym wydarzeniem zorganizowanym na Błoniach podczas ŚDM będzie piątkowa Droga Krzyżowa, w której może wziąć udział ok. miliona osób. Weekendowe wydarzenia - sobotnie czuwanie i niedzielna Msza Posłania - odbędą się już w Brzegach. Błonia są bowiem za małe.

Jak wyliczają autorzy raportu, wraz z Parkiem Jordana i starą Cracovią, powierzchnia Błoń wynosi 417 018 m kw. Przyjmując, że na jedną osobę przypada 0,5 m kw., należy uznać, że na tym terenie zmieści się 834 036 osób. Przy współczynniku 0,6 m kw na osobę wartość ta zmniejsza się do 695 030 osób.

"To oznacza, że jest to miejsce zdecydowanie za małe, nawet przy uwzględnieniu okolicznych terenów, na organizację pozostałych dwóch spotkań ŚDM. Finałowe wydarzenia mogą bowiem zgromadzić 1,5-1,8 mln pielgrzymów" - zaznaczają organizatorzy ŚDM.

Na dodatek uczestnicy czuwania noc z soboty na niedzielę spędzą w miejscu celebracji, a do tego potrzeba 1,2-1,5 m. kw. na osobę. W takim przypadku Błonia i okoliczne tereny mogłyby wystarczyć zaledwie dla ok. 300 tys. osób.

Nie tylko wielkość, ale także fakt, że teren w Brzegach jest płaski, zdecydował o jego wyborze na miejsce papieskiej Eucharystii. "Miejsce to ma blisko 300 ha czyli sześć razy więcej niż Błonia. Teren nie koliduje  z żadną aktualnie prowadzoną działalnością gospodarczą, co ułatwia swobodnie przygotowanie infrastruktury. Jest również bardzo dobrze skomunikowany z drogą S7 oraz autostradą A4, a także posiada kilka bezpośrednich połączeń z Krakowem" - czytamy w raporcie komitetu organizacyjnego ŚDM.

Zaletą jest też położenie Campus Misericordiae na obrzeżach Krakowa - pozwoli to odciążyć miasto i będzie miało wymiar duchowy: młodzi podejmą kilkukilometrową pielgrzymkę. Na dodatek wiele prac w ramach przystosowania terenu do uroczystości jest prowadzonych z myślą o późniejszej działalności gospodarczej w tym miejscu.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama