Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Naukowcy o "sercu Krakowa"

55 uczonych z całej Polski mówi o krakowskim kościele Mariackim. Rozpoczęła się konferencja naukowa o świątyni zwanej "sercem Krakowa".

Miarą niegdysiejszego znaczenia świątyni Mariackiej jest jej wezwanie - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - To wezwanie katedralne. Wezwania maryjne posiadają bowiem stare katedry polskie: w Gnieźnie, Płocku i Włocławku - stwierdził bp Grzegorz Ryś, znawca historii Kościoła w średniowieczu.

Religijne i społeczne znaczenie kościoła Mariackiego wykraczało poza jego charakter miejski. - Ranga ta znajdowała odbicie w uroczystych Mszach i nabożeństwach, w których błagano o pomyślność dla państwa i jego stolicy, w radosnym "Te Deum" śpiewanym tu z okazji wyboru króla albo Rady Miejskiej, a także zwycięstw na polach bitew. W kościele Mariackim odprawiano też żałobną liturgię za dusze zmarłych królów i królowych, w której uczestniczyli rajcy ubrani w żałobne szaty. Trzeba też przypomnieć o uroczystościach wyjątkowych, manifestacjach politycznych i religijnych najwyższej rangi, takich jak wystawienie w stallach w prezbiterium insygniów Królestwa Polskiego, odzyskanych z Węgier przez Władysława Jagiełłę w 1412 r., a w czasach nam bliższych - m.in. "Biały Marsz", zorganizowany 17 maja 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II - wyliczał prof. Walczak.

Kolejne wystąpienia konferencyjne będą się odbywały 22 i 23 kwietnia w sali Fontany Pałacu Krzysztofory, głównej siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Rynek Główny 35). Obrady konferencji rozpoczynają się każdego dnia o godz. 9.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy