Ambasadorzy i poligloci

To oni przygotowują Światowe Dni Młodzieży. - Jesteśmy jednym z najmłodszych komitetów organizacyjnych - zapewnia rzecznika ŚDM Dorota Abdelmoula. Średnia wieku organizatorów krakowskiego spotkania to 27 lat!

To m.in. przez to, że w organizację Światowych Dni Młodzieży włączają się wolontariusze. Na stałe w komitecie pracuje m.in. 42 wolontariuszy długoterminowych, którym komitet zapewnia zakwaterowanie, dietę na wyżywienie, kartę do telefonu oraz bilet komunikacji miejskiej.

Ponadto wolontariusze działają w projektach takich jak "Młodzi ambasadorzy". W jego ramach kilkadziesiąt przeszkolonych wcześniej osób przeprowadziło już ok. 400 spotkań w parafiach, szkołach czy wspólnotach. Ambasadorzy opowiadają w ich trakcie o swoich doświadczeniach, wspominają ŚDM, w których uczestniczyli. Zachęcają przy tym do zaangażowania się w krakowskie Światowe Dni Młodzieży, m.in. przez zgłoszenie do wolontariatu lub przyjęcie pod swój dach pielgrzymów.

Innym projektem wolontariuszy są "Młodzi poligloci". Wolontariusze z zagranicy prowadzą bezpłatne zajęcia językowe dla innych wolontariuszy - uruchomiono w ten sposób 23 kursy, w których uczestniczy 350 osób. - Łamiemy szkolną rutynę. Te kursy to nie tylko wykłady, ale też spotkania z drugim człowiekiem i jego kulturą - mówi Marta Jungiewicz z sekcji wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

W wolontariat grupowo włączają się także organizacje, np. Dzieło Nowego Tysiąclecia, którego 200 członków będzie podczas Światowych Dni Młodzieży obsługiwać 10 baz noclegowych dla biskupów z całego świata. Do tej pory przyjazd zgłosiło już 771 hierarchów (najwięcej z Włoch, Polski, USA i Francji).

Do pracy podczas samych Światowych Dni Młodzieży będzie potrzebnych ponad 20 tys. wolontariuszy. Początkowo komitet zakładał, że będzie to ok. 25 tys. osób, jednak liczba ta zależy m.in. od liczby pielgrzymów, którzy przyjadą do Krakowa oraz potrzeb zgłaszanych przez poszczególne parafie, przyjmujące uczestników ŚDM.

Zakończyła się już rekrutacja wolontariuszy z zagranicy. Z 7,5 tys. zgłoszeń wybrano 3 tys. osób z 67 krajów, które będą pracować głównie w działach związanych z tłumaczeniami i obsługą mediów. Rekrutacja dla wolontariuszy krajowych trwa do końca kwietnia. W sumie ma ich być ok. 18 tysięcy. Do tej pory zgłosiło się ponad 10 tys. osób z Polski.

- Część osób, głównie z archidiecezji krakowskiej, rejestruje się w ostatniej chwili. Kiedy w marcu kończyła się rejestracja obcokrajowców i zapowiadaliśmy, że być może przedłużymy rejestrację na wolontariat polski, przez ostatnie trzy dni zgłosiło się kilka tysięcy osób - komentuje Katarzyna Kucik, koordynator sekcji wolontariatu KO ŚDM Kraków 2016.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..