Nowy numer 20/2024 Archiwum

Modlitwa na ośnieżonym Wierchu przejdź do galerii

24 kwietnia na szczycie Kasprowego Wierchu już po raz 9. spotkali się miłośnicy tej góry oraz Tatr, by wziąć udział w Mszy św. Eucharystii przewodniczył dominikanin o. Marcin Dąbkowicz, kustosz sanktuarium na Wiktorówkach.

Pomimo bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych - lekki przymrozek, śnieg, wiatr - uczestnicy spotkania chętnie stawili się na szczycie.

- Bardzo się cieszę, że to spotkanie wpisuje się w obchody jubileuszu 80-lecia kolejki na Kasprowy Wierch. Wiem, że to miejsce magiczne dla niektórych, stąd tym bardziej witam tutaj w imieniu Polskich Kolei Linowych - mówił prezes PKL Janusz Ryś.

Spotkanie rozpoczęło się w samo południe prezentacją zatytułowaną "Magia skrętu - to i owo o dawnych zjazdach narciarskich" autorstwa Wojciecha Szatkowskiego (Muzeum Tatrzańskie) - historyka, narciarza i znawcy narciarstwa.

Potem była chwila przerwy i rozpoczęła się Msza św. Ze względu na warunki atmosferyczne, nie odbyła się przy obserwatorium, ale przy górnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Część osób pozostała jednak wewnątrz restauracji i uczestniczyła w liturgii, spoglądając na duży telebim.

Z roku na rok Msze św. na szczycie gromadzą coraz więcej osób. Wśród uczestników są miłośnicy Tatr i Kasprowego Wierchu, w tym narciarze, turyści, ratownicy górscy, przewodnicy tatrzańscy, pracownicy kolejki. Tym razem w ich gronie znaleźli się także m.in. rodzice Kamila Stocha.

Inicjatorem i organizatorem spotkania był, jak zawsze, Rafał Sonik - przedsiębiorca, sportowiec i filantrop, zaangażowany mocno w pomoc dzieciom i młodzieży. Odczytał on list do uczestników spotkania, który nadesłał prezydent RP Andrzej Duda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy