Nowy numer 24/2021 Archiwum

Prapremiera oratorium o Abrahamie

W sobotę 30 kwietnia o godz. 18 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się prawykonanie całości oratorium Juliusza Łuciuka "Wzgórze w krainie Moria" do tekstu III części "Tryptyku rzymskiego" Jana Pawła II.

Oratorium opisujące historię biblijnego Abrahama i jego przymierza z Bogiem składa się z 4 części: "Ur w ziemi chaldejskiej", "Trzech zobaczył, ale jednego uwielbił", "Rozmowa ojca z synem w krainie Moria", "Bóg przymierza". Wykonają je  pod batutą włoskiego dyrygenta Pasquala Veleno orkiestra i chór FK oraz soliści Magda Niedbała - mezzosopran i Dariusz Siedlik - baryton.

"Wzgórze w krainie Moria" jest zakończeniem tryptyku oratoryjnego krakowskiego kompozytora, pisanego do tekstu poematu papieża. Poprzedziły je oratoria "Strumień Boży" i "Medytacje nad »Księgą Rodzaju« na progu Kaplicy Sykstyńskiej".

Koncert w Filharmonii Krakowskiej będzie elementem obchodów 90. urodzin J. Łuciuka. Kompozytor przyszedł na świat w grudniu 1926 r. w Brzeźnicy k. Radomska. Pierwszych nut uczył go ojciec, niegdyś organista na Jasnej Górze. Mistrzami jego młodości byli kompozytor Stanisław Wiechowicz w krakowskiej Wyższej Szkole Muzycznej oraz muzykolog Zdzisław Jachimecki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Szlakiem wielu innych kompozytorów polskich pogłębiał studia pod okiem sławnej Nadii Boulanger w Paryżu. Chodził tam wówczas także na seminaria wybitnego kompozytora Oliviera Messiaena.

Twórczość J. Łuciuka, zakorzeniona w chrześcijaństwie, jest bardzo różnorodna - od lirycznych pieśni solowych, przez utwory chóralne, po opery. Wśród jego licznych kompozycji warto wymienić m.in.: "Mszę dziękczynną", "Mszę polską", antyfony "Assumpta es Maria", "Pulchra es" i "Benedicta filia", "Litanię polską", pieśń "O, ziemio polska", "Litanię do Matki Bożej Supraślskiej", oratoria: "Św. Franciszek z Asyżu", "Chrystus Pantokrator", "Św. Rafał Kalinowski - Pielgrzym Boży", "Sanctus Adalbertus - flos purpureus", "Jan Długosz - dziejopisarz polski".

Konkurs dla Czytelników!

Wśród Czytelników naszego portalu, którzy do piątku 29 kwietnia do godz. 10 nadeślą pod adresem: krakow@gosc.pl opatrzoną imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu odpowiedź na pytanie, w jakiej miejscowości urodził się Juliusz Łuciuk, rozlosujemy 3 dwuosobowe zaproszenia na prapremierowy koncert oratorium „Wzgórze w krainie Moria”. Zaproszenia będą do odbioru w kasie Filharmonii Krakowskiej (ul. Zwierzyniecka 1) w piątek 29 kwietnia od 15.00 do 19.00 oraz w sobotę 30 kwietnia na godzinę przed rozpoczynającym się o godz. 18 koncertem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama