Innowacje w katedrze

Najważniejszy kościół diecezji w przygotowaniach do ŚDM wykorzystuje nowoczesne technologie.

Od 1 maja dostępna będzie nowa wersja strony internetowej katedry (www.katedra-wawelska.pl). Jak zapewniają autorzy portalu, od tej pory będzie on dostosowany do przeglądania na urządzeniach mobilnych.

Było to konieczne, ponieważ ok. 40 proc. z 20 tys. odwiedzających stronę każdego miesiąca to właśnie użytkownicy tabletów i smartfonów.

Serwis będzie miał także nową szatę graficzną (do jej przygotowania trzeba było wykonać kompletną sesję fotograficzną w katedrze) i będzie zintegrowany z Facebookiem.

W związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży nową funkcję otrzyma także działający od pół roku system Edbox, umożliwiający wyświetlenie na smartfonie informacji o katedrze, bez korzystania z Internetu i bez instalowania dodatkowej aplikacji (wystarczy przeglądarka internetowa i podłączenie się do specjalnej sieci wi-fi stworzonej w okolicy katedry). Teraz będzie on zawierał nie tylko materiały graficzne i teksty, ale także nagrania.

W wawelskiej Krypcie Leonarda zostało z kolei ustawione specjalne urządzenie, umożliwiające wyświetlenie zawierającej 100 stron tekstu i 80 zdjęć prezentacji multimedialnej. Opowiada ona o samej krypcie oraz o spoczywających w niej historycznych postaciach.

Jak podkreśla ks. Marek Różycki z katedry na Wawelu, warunki panujące w krypcie uniemożliwiły wykorzystanie zwykłego ekranu dotykowego.

- Stworzono unikatowy projekt, w którym zastosowano pancerną szybę, odporny na wszystkie zawilgocenia monitor przemysłowy, nowy system komputerowy - wyjaśnia ks. Różycki.

- Żeby można było korzystać z tego dotykowo, w ramce umieszczono czujniki podczerwieni, które lokalizują nasz palec gdy dotykamy szyby - tłumaczy.

Od kwietnia z prezentacji w Krypcie Leonarda skorzystało 15 tys. osób, spędzając przy niej średnio 4,5 minuty. Przedstawiciele katedry szacują, że w ciągu roku korzystających z tej formy przewodnika może być ok. 50 tys.

W planach jest także - po doprowadzeniu do katedry linii światłowodowej - uruchomienie transmisji online (audio oraz wideo) z odbywających się tam uroczystości.

Ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii katedralnej podkreśla, że podczas Światowych Dni Młodzieży będzie miejscem wyjątkowym nie tylko dlatego, że to właśnie tu papież Franciszek spotka się z polskim episkopatem.

- Dla młodzieży będzie to spotkanie z sanktuarium narodowym i ze świadkami, którzy są wpisani w historię tej świątyni - mówi ks. Sochacki. Dodaje, że w tym miejscu pielgrzymi zapoznają się m.in. z niezwykłą postacią św. Jadwigi, króla Polski.

- Ona tutaj dorastała do świętości i uczyła się od Chrystusa ukrzyżowanego tego przymiotu, jaki powinien być naznaczony każdy chrześcijanin, czyli miłosierdzia - podkreśla proboszcz parafii na Wawelu.

Uczestnicy ŚDM zobaczą w katedrze nie tylko krucyfiks, przed którym modliła się św. Jadwiga, ale także - rzadko wystawiane na widok publiczny - relikwie gwoździa z krzyża Jezusa.

W odwiedzeniu katedry pomogą członkowie służby katedralnej, kościelni, a także odpowiednio przygotowana młodzież z szkół noszących imię św. Jadwigi. Pracownicy katedry w ramach przygotowań do ŚDM przeszli już szkolenie z komunikacji, a przed nimi jeszcze szkolenia językowe oraz związane z bezpieczeństwem (prowadzone przez BOR).

Podczas Światowych Dni Młodzieży katedra będzie ponadto dłużej otwarta - od godz. 6 do 20 (a w razie potrzeby do 21). Do godz. 9 odbywać się będą Msze św. dla zgłoszonych wcześniej grup pielgrzymów - do tej pory chęć uczestnictwa w takiej liturgii zgłosili m.in. pielgrzymi z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..