Nowy numer 37/2021 Archiwum

Małopolska dla obwodu lwowskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przekazał do magazynu Caritas Archidiecezji Krakowskiej sprzęt AGD i RTV dla czterech rodzinnych domów dziecka w Pnikucie i Rawie Ruskiej, prowadzonych przez Caritas-Spes Archidiecezji Lwowskiej.

Przekazany sprzęt to m.in. pralki, lodówki, kuchenki, telewizory, laptopy, zmywarki o łącznej wartości prawie 50 tys. zł. Dzięki nim cztery nowe rodzinne domy dziecka będą miały o wiele łatwiejszy start.

- Ta pomoc to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Wierzę jednak głęboko, że ta kropla będzie drążyć skałę - powiedział podczas przekazania sprzętu Grzegorz Lipiec, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

W 2009 r. lwowska Caritas-Spes założyła dziecięce miasteczko we wsi Pnikut pod Mościskami w obwodzie lwowskim. Dziś w pięciu rodzinnych domach dziecka mieszka 50 dzieci wraz z wychowawcami. Dzieci pochodzą z zachodniej Ukrainy, mówią po polsku, a 18 z nich ma polskie pochodzenie.

Pomoc dzieciom pozbawionym opieki rodziców to jedna z podstawowych dziedzin pracy lwowskiej Caritas.

- Do katedry lwowskiej zaczęły przychodzić dzieci, prosiły o kawałek chleba, o coś do jedzenia i ubrania. Wtedy wpadliśmy na pomysł stworzenia domu, w którym będą czuły się bezpiecznie - mówi ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas-Spes Archidiecezji Lwowskiej.

Pieniądze na utrzymanie dzieci daje państwo. Wystarczają na żywność, ubrania i podstawowe płatności. Budowę domów, ich utrzymanie i wyposażenie, finansuje Caritas-Spes.

W najbliższym czasie w Pnikucie zostaną oddane do użytku następne dwa domy, w których zamieszka 20 dzieci wraz z opiekunami. To właśnie do nich trafi połowa przekazanego przez Województwo Małopolskie sprzętu.

Druga połowa trafi do Rawy Ruskiej, gdzie w tym roku powstaną kolejne 2 domy. Oprócz nich Caritas-Spes planuje remont dawnego klasztoru reformatów, zamienionego po wojnie na magazyn kołchozu. W zrujnowanym klasztorze po remoncie znajdą schronienie kolejne dzieci wraz z opiekunami.

- Tak jak Polakom kiedyś pomagano, tak teraz my pomagamy biedniejszym - mówi ks. Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiej Caritas. - Biorąc pod uwagę warunki życia na Ukrainie, będzie to dla nich gigantyczne wsparcie - dodaje.

Nie jest to pierwsza akcja pomocy naszym wschodnim sąsiadom, realizowana przez Małopolskę. We wrześniu 2015 r. Samorząd Województwa Małopolskiego podarował sprzęt gospodarstwa domowego (lodówki, kuchenki gazowe i pralki) o wartości ponad 50 tys. zł 42 rodzinom uchodźców z Donbasu, które po ucieczce z obszaru objętego wojną zamieszkały na zachodniej Ukrainie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama