Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Ciało i duch - jedna całość

W Zespole Szkół Pijarskich w Krakowie trwają rywalizacje sportowe w ramach XV Parafiady Środowisk Pijarskich im. o. Józefa Jońca.

Krakowskie spotkanie młodzieży z pijarskich szkół i parafii z całego kraju jest jednym z elementów całorocznego programu wychowawczego i profilaktycznego, który realizowany jest w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich, klubach sportowych, domach dziecka, świetlicach i ogniskach w jedności z parafią. Stąd właśnie nazwa parafiada.

- Przed laty o. Józef Joniec, pijar, który zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej, wpadł na pomysł, aby wychowywać dzieci i młodzież poprzez sport, rozwój kulturalny oraz duchowy. Ta triada została przez niego wykorzystana do stworzenia radosnej i twórczej przestrzeni - tłumaczy o. Tomasz Abramowicz SP, jeden z duchowych opiekunów wydarzenia.

Jak dodaje, finał tego całorocznego programu wychowawczego przypada na spotkanie wakacyjne w Warszawie. - A my tutaj jesteśmy na takim etapie wstępnym, lokalnym. Wspólnie z młodzieżą z pijarskich parafii i szkół kontynuujemy tradycję o. Jońca. Przyjechało do nas prawie 200 osób z całej Polski - czeka na nich moc atrakcji, m.in. bogaty program konkurencji sportowych, takich jak turniej piłki nożnej czy tenisa stołowego - opowiada.

Zaplanowano także konkurs wiedzy pod hasłem: "Kraków - Miasto Miłosierdzia". - Zadaniem młodych było zapoznanie się z wiadomościami na temat Krakowa i tajemnicy miłosierdzia, co zweryfikujemy podczas naszego quizu - wyjaśnia o. Abramowicz.

Uczestnicy parafiady przejdą również przez Bramę Miłosierdzia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Młodzież codziennie będzie też uczestniczyć we Mszy św., a o poranku i wieczorem - w modlitwie wspólnotowej.

Młodzi, którzy odpowiedzieli na pijarskie zaproszenie, oceniają ideę spotkań jako bardzo dobry pomysł. - Przyjechałem tutaj, bo mogę spotkać wielu wspaniałych ludzi. Jest to wyjątkowa forma tworzenia wspólnoty poprzez udział w zajęciach sportowych, przeplatanych wspólną modlitwą. W dodatku w tym roku możemy także dokładniej poznać miejsca Krakowa związane z tematyką Bożego miłosierdzia - cieszy się Dominik Pyjor z Rzeszowa.

XV Parafiada Środowisk Pijarskich potrwa do poniedziałku. Wydarzenie realizuje kalasantyńską ideę integralnego wychowania młodzieży uwzględniającego rozwój umysłu, ducha i ciała. Pierwszy program parafiady sformułowano w 1988 r. pod kierunkiem śp. o. Józefa Jońca SP, a rok później po raz pierwszy zrealizowano go w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy