Nowy numer 38/2021 Archiwum

Inauguracja na Skałce

W najbliższą niedzielę 8 maja po raz pierwszy wystąpi Chór Światowych Dni Młodzieży. Wykona on m.in. "Missa Ioannis Pauli Secundi" - Mszę Jana Pawła II, napisaną przez Henryka Jana Botora.

- Msza, którą skomponowałem, jest krótka i prosta w swojej melodyce. Może się nią modlić każdy. Całe bogactwo jest w akompaniamencie, w orkiestrze symfonicznej - mówi kompozytor Henryk Jan Bator. Po raz pierwszy kompozycję usłyszymy 8 maja, z okazji uroczystości ku czci św. Stanisława na Skałce. Wtedy zabrzmi ona w wersji na organy.

Chór Światowych Dni Młodzieży powstawał od września 2013 r. Ostatecznie zakwalifikowano do niego 300 osób. 40 z nich to muzycy zagraniczni.

Polscy członkowie chóru od dwóch miesięcy spotykają się na próbach w Łagiewnikach. W czerwcu dołączy do nich orkiestra, a w lipcu - śpiewacy zagraniczni. Tydzień przed ŚDM próby będą odbywały się w siedzibie Filharmonii Krakowskiej.

Jak podkreśla ks. prof. Robert Tyrała, odpowiedzialny za muzykę ŚDM, wszystkie utwory są zaaranżowane w taki sposób, by mogły być śpiewane przez całą wspólnotę młodych wiernych. W czerwcu wszystkie znajdą się na stronie internetowej ŚDM, by każdy uczestnik mógł się ich nauczyć.

Nie zabraknie więc kompozycji "Nie lękajcie się" Piotra Pałki, "Emmanuel", "Abba, Ojcze" czy "Jesus Christ, You Are My Life". Utwory będą śpiewane w 9 oficjalnych językach ŚDM, a więc: polskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim, rosyjskim, niemieckim, portugalskim i - po raz pierwszy - ukraińskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama