Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Od Mozarta do Sinatry przejdź do galerii

Wieczorem w sobotę 7 maja w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się "Wiosenny koncert jubileuszowy Mozart kontra Sinatra", którego inicjatorem był muzyk Mirosław Witkowski.

"Mozart kontra Sinatra" to projekt koncertów, z którymi Mirosław Witkowski objeżdża m.in. południową Polskę, a towarzyszy mu hasło "Aktywizacja integracja przez sztukę".

Projekt, dla którego Mirosław Witkowski zyskał wsparcie Ministerstwa Kultury i Województwa Małopolskiego, a w edycji nowotarskiej - również dofinansowanie magistratu, dedykowany jest osobom niepełnosprawnym i trudnej młodzieży. - Pracuję z młodzieżą uzależnioną od środków psychoaktywnych. Z uzależnienia próbuję ją wyciągać właśnie poprzez kontakt ze sztuką, zarażanie pasją. A niezawodnym kluczem do trwałego uleczenia jest wiara w Boga - mówił nowotarskiej publiczności Mirosław Witkowski.

Blisko dwugodzinny koncert był niezwykłą mieszanką muzyki typu soul, pop, funk, salsa, reggae, blues, gospel. Mirosław Witkowski w miastach, które odwiedza ze swoim muzycznym projektem, zaprasza do współudziału artystów znanych dla tamtejszej społeczności. I tak jeden z utworów gospel zaśpiewała podhalańska parlamentarzystka Anna Paluch, czym zadziwiła nowotarską publiczność, choć wielu osobom talenty muzyczne były już wcześniej znane.

Kolejną zaproszoną na scenę nowotarżanką była Magda Panek, laureatka wielu wokalnych konkursów. Swoim mocnym głosem wykonała hymn Światowych Dni Młodzieży. Następna miejscowa wokalistka, finalistka programu „The Voice of Poland” Jagoda Kret, zachwyciła zgromadzonych w kościele przejmującą interpretacją kultowego „Hallejujah”, by potem śpiewać jeszcze raz, w duecie z Mirosławem Witkowskim.

Na scenie pojawił się również Krzysztof Bigaj z programem inspirowanym słowami poetyckich utworów Karola Wojtyły, i chór "Adoramus" z Rdzawki.

Przy pełnej grze świateł, bardzo dobrze dobranej do nowotarskiej świątyni Mirosław Witkowski zaśpiewał utwór "What a wonderful Word" Louisa Armstronga. Nie brakło i rocka. Tym razem artyści wykonali utwór "Beatlesów" w aranżacji Raya Carlesa, a w Nowym Targu przed mikrofonem stał Mirosław Witkowski.

Na zakończenie ks. Mariusz Wojdan wszystkich pobłogosławił i podziękował za niezwykłe wydarzenie kulturalne, które miało miejsce w świątyni. - Pan Bóg łamie także konwenanse - zauważył duchowny i poprowadził Apel Jasnogórski.

Na parkingu przed kościołem można było w dniu koncertu zwiedzić mobilne muzeum Jana Pawła II i Siostry Faustyny Kowalskiej. Fotografie, osobiste pamiątki, szaty liturgiczne, piuska, ale przede wszystkim drewniane narty i plecak dziś świętego papieża z Polski sąsiadowały ze ściankami pozwalającymi wybrać i odtworzyć multimedialną informację.

Wiosenny koncert i możliwość zwiedzania mobilnego muzeum Jana Pawła II odbywały się w ramach 670-lecia lokacji Nowego Targu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy