Kraków stolicą fotografii

Od czwartku 12 maja przez miesiąc można będzie oglądać w Krakowie prace wielu światowej sławy artystów.

Miesiąc Fotografii, bo o nim mowa, to wydarzenie, którego program obfituje w wiele unikatowych wystaw, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Ten główny europejski festiwal fotograficzny w stolicy Małopolski organizowany jest już po raz 14.

Wszystkie wystawy objęte zostały wspólnym hasłem: "Kryzys? Jaki kryzys?!". Jak tłumaczą organizatorzy na stronie festiwalu, "kryzys to już nie stan przejściowy czy anomalia, lecz cecha charakterystyczna codzienności, stan permanentny, z którym musimy się mierzyć właściwie na wszystkich poziomach naszego funkcjonowania: prywatnym, publicznym i globalnym. Kryzysy polityczne, ekonomiczne, ekologiczne, migracyjne dotyczą nas tak samo, jak kryzysy tożsamości, zaufania czy »indywidualności«  w zglobalizowanym świecie".

W Krakowie pojawią się m.in. prace Paula Grahama, którego wielokrotnie nagradzany projekt "Nowa Europa" wystawiony będzie w "Starmach Gallery" przy ul. Węgierskiej 5.

Nie zabraknie również znakomitych polskich artystów. Jedną z takich osób jest Aneta Grzeszykowska, która w swoich pracach zwraca uwagę na problem niedopasowania jednostki i ról, w jakie musi wchodzić człowiek. Jej wystawa dostępna będzie w MOCAK.

Na tegorocznym festiwalu pojawi się również motyw nieszczęśliwej miłości, ukazany w pracach Maxa Pinckersa.

Ciekawym projektem będzie niewątpliwie wystawa plenerowa "#Dysturb", której głównym tematem jest kryzys dziennikarstwa. Aby zwrócić uwagę na ten problem, artyści wykorzystają ściany budynków czy billboardy, na których pojawią się wiadomości rzadko spotykane w czołówkach gazet.

Organizatorzy Miesiąca Fotografii nie zapomnieli też o młodych twórcach, których premierowe pokazy zorganizowane będą w ramach sekcji ShowOFF.

Pozostałe wystawy tegorocznej odsłony festiwalu będzie można oglądać m.in. w Bunkrze Sztuki czy Cricotece. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.photomonth.com.

Zarówno Miesiąc Fotografii, jak i wydarzenia towarzyszące, w tym trwający równolegle Krakow Photo Fringe, to bardzo ważne wydarzenia w fotograficznym kalendarzu nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Jest to nieraz jedyna okazja do tego, by na żywo zobaczyć prace wielu legend fotografii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..